Čo zvážiť pred kúpou študentského notebooku
Navštevovať univerzitu a nemať notebook… no, znie to už trochu ako príbeh z minulého tisícročia. Počítač v taške dáva študentovi slobodu a je neodeliteľnou súčasťou jeho životného štýlu.
Je jasné, že notebook musí byť:
1. Výkonný. Pretože nech tvrdí študent čo chce, nakoniec neostane len pri písaní seminárok v Office. Naopak, je možné, že sa na ňom bude pomerne často hrať a pozerať videá a podobne.
2. Odolný. Laptopy neboli vymyslené ako pevne vstavané počítače. A študentstvo je najmobilnejšia vrstva obyvateľstva vôbec. Dá sa čakať, že notebook bude nosený, búchaný a hádzaný na rôznych zvláštnych miestach, vo vlakoch, bude sa povaľovať medzi odpadkami na internátnych posteliach a preto musí aj niečo vydržať.
3. Lacný. Hovorí sa, že z troch hlavných rysov sa dá mať vždy len dva. V skutočnosti môžete mať výkonný, odolný a ešte aj lacný notebook. Pod pojmom lacný sa myslí suma 200 až 300 euro, a niekedy možno aj menej. Len treba prehľadávať internetové obchody o čosi dlhšie a nevrhnúť sa po prvom predraženom Apple, ktorý na vás zasvieti z reklamy.
A teraz prišla tá chvíľa, keď si povieme čo teda musíme zvážiť pred kúpou študentského noteboku. Určite na prvom mieste je veľkosť a váha. Do ako veľkej batožiny ho budete baliť, kde ho budete používať? Sú milovníci veľkých obrazoviek (kvalita obrazu rozhoduje), ktorí sa radi zmieria s väčšou váhou, ale aj milovníci maličkých polotabletov. Tie najväčšie kusy bývajú najnáročnejšie na nabíjanie, čiže rozumný kompromis je niekde medzi 12 a 15 palcami uhlopriečky obrazovky.
Keď už sme zmienili výkon batérie… určite neberte nič, čo vydrží bez nabitia menej ako 6 hodín, ale 8 je ešte lepšie. Spotreba sa, samozrejme, mení podľa toho, čo robíte a ako veľmi „prehánate“ disky a procesor. Je možné, že výrobca netestoval svoje výrobky pri plnom zaťažení. Baterke môžete pomôcť niekoľkými trikmi, napríklad „vyčistením“ programov, alebo prevádzkou v chladnejšom prostredí.
Určite budete chcieť, aby na vašom stroji bol najnovší Windows, aktuálne teda desiatka. Linuxáci si vedia svoj systém dostať do počítača aj sami, ale je ich veľmi málo – Windows je základ. Teraz však otázka – dostanete k počítaču aj CD s Windowsom, poprípade dokážete si ho reinštalovať zo skrytej partície, aby ste nemuseli do servisu? Aj takéto otázky sa kladú pred kúpou nového počítača.
Nuž a čo by to bolo za študentský notebook, keby nemal porty na všetko možné. Každý má plno externých diskov, USBčiek s prednáškami od kamarátov, fotoaparátov, smartfónov… A k tomu chcete HDMI, USB už nie v nižšej verzii ako 3.0, otvory na SD karty a podobne. Skrátka – čím viac toho pripojíte, tým lepší stroj.
Nuž a nakoniec si spomenieme to, s čím komunikujete – čiže klávesnicu a myš. Veci, ktoré nesmú byť vôbec opomenuté, pretože vaše prsty sa budú na nich roky drať. Keď už budete v obchode s elektronikou, ideálne je vyskúšať si ako vám notebook „sadne“ do ruky, či sú klávesy pohodlné (majú určitú výšku, odpor…). Myšky k notebookom bývajú maličké, no zdravá ruka práve potrebuje veľkú myš, inak na to doplatí celé zápästie. A samozrejme, myšku odolnú a možno aj s veľkou citlivosťou DPI.