Vyplatí sa ešte kúpa Microsoft Officu?

Vyplatí sa ešte kúpa Microsoft Officu?

Obhajoba kúpy kancelárskeho balíka Microsoft Office sa môže zdať byť čoraz ťažšia. Už roky sú užívateľom k dispozícii varianty zadarmo – mená ako Open, Apache alebo Libre určite poznáte.

Na otváranie dokumentov však v skutočnosti nepotrebujete už ani softvér na svojom počítači alebo inom zariadení – na cloude alebo na e-maili sa to deje tak nejak už automaticky… užívateľ ani nemusí tušiť ako a prečo, no určite sa zamyslí, či sa v takej situácii vyplatí investovať do „riadneho“ Officu. My vravíme áno a v tomto článku vyložíme niekoľko dobrých dôvodov prečo ísť do toho.

  1. Skoro 30 rokov vo vývoji. Verte či nie, prvý MS Office vznikol už v roku 1990 a obsahoval tri hlavné piliere – Word, Excel a PowerPoint. Posledné dva menované programy dokonca už s číslovkou 2.0. A možno sa to nezdá, väčšinu bežných činností by ste v pohode zvládli aj na týchto staručkých verziách – teroreticky.
  2. Napred pre konkurenciou. Hoci sme v úvode naznačili, že existujú alternatívy zdarma, nikto nepochybuje, že tou najlepšou a najfunkčnejšou variantou je od svojho vzniku tá od Microsoftu. Prvý StarOffice vznikol už v roku 1994, ale žiadny z jeho nasledovníkov ani klonov si nemohol povedať, že bol niekedy lepší ako Microsoft. A neustále vychádzajú nové verzie Officu.
  3. Každý používa formáty od Microsoftu. Teda… okrem Applu, že. Ani Google sa nepokúsil nikdy pretlačiť nejaký svoj textový formát. A drvivá väčšina ľudí si určite ukladá texty ako .doc alebo .docx a nie napríklad .odt alebo iné mnohé formáty, ktoré sa nikdy nepresadili naozaj v masovom meradle. A to platí pre všetky aplikácie. Univerzálnosť je veľkou prednosťou MS Officu.
  4. Podpora giganta. Veľká firma znamená veľký tím pracovníkov, ktorý balík neustále vylepšuje a pracuje na ňom. To znamená – neustály prísun updatov, opráv a novších verzií. Pri „konkurencii“ zdarma si nemôžete byť istí ako to so softvérom dopadne – najmä pri tých, ktoré sú open-source a vyvíjať ich môže kto chce. No a najmä – keď sa niečo pohnojí, viete kde sa môžete sťažovať, alebo ešte lepšie – požiadať o pomoc.
  5. Inštitúcie potrebujú dôveryhodný softvér. A ten im môže dodať len niekto, u koho je možné čokoľvek reklamovať. Preto všetky úrady, školy či nemocnice idú na platených balíkoch… nie je to len plytvanie peňazí daňových poplatníkov. Je to v prvom rade transparentnosť (legálnosť) a bezpečnosť. Veci, ktoré pri free softvéri, nie sú až tak garantované.
  6. Služba one-time purchase. To znamená, že si zaplatíte raz a potom máte nárok na všetky updaty a aktualizácie v danej verzii. Novšie verzie si síce budete musieť opäť zaplatiť, no tá stará vám vydrží veľmi dlho. Samozrejmosťou je podpora živých pracovníkov, ktorí by vám mali vedieť pomôcť s problémami – technická podpora je nutnosť.
  7. Určité veci sú zadarmo. Niektoré služby sa od Microsoftu dajú získať zadarmo… napríklad študentská verzia pre poslucháčov na univerzitách. Na webstránke office.com sú k dispozícii voľne dostupné okresané verzie vašich obľúbených programov. Nuž a nakoniec tu máme aplikácie pre mobilné zariadenia, ktoré sú často tiež zadarmo alebo lacnejšie (podľa toho, čo všetko potrebujete – a väčšinu užívateľov nevyužíva všetky možnosti Officu doplna).

About admin

    You May Also Like