Bez schránky a čísla nie je trvalá adresa

Bez schránky a čísla nie je trvalá adresa

Existujú dve veci, bez ktorých sa nezaobíde žiadny dom –  a to tabuľka s domovým číslom a poštová schránka. Číslo je povinné, inak by naša stavba nebola legálna. A s poštovou schránkou sme zastihnuteľní  – pre ľudí aj pre úrady. Ani v 21. storočí nám totiž nikto neprikazuje byť na telefóne alebo internete, všetka dôležitá pošta chodí po starom, na papieri.

Každý dom má teda svoje číslo, ktoré viac-menej zapadá do systému samosprávy (tzn. čísla idú porade, aby sa poštári ľahko orientovali), aj keď občas poriadok naruší nová ulica a nové číslovanie alebo odľahlá usadlosť (našťastie, v našej malej krajinke nie sú také obrovské vzdialenosti ako napríklad v Austrálii, kde sa čísla domov dávajú aj podľa kilometrov atď). Je zaujímavé, že naše zákony neumožňujú dávať domom mená – ako sú napríklad ženské mená pre vily v Taliansku a pod. Teda, meno domu dať môžete, ale v adrese je dôležité a záväzné hlavne to číslo.

Obec má povinnosť viesť evidenciu a pomáhať orientácii – to obnáša aj rovnaké tabuľky v jednej obci. Ako ste si však určte všimli – do módy prišlo už pred časom to, že majitelia domov si na stavby dávajú vlastné čísla. Či už ako tabuľky, alebo rôzne plastiky, vytvarované čísla na dom a podobne. Ak sú dobre viditeľné, nikto nenamieta.

Čísla musia byť veľmi odolné, pretože každý deň sú vystavené vetru, dažďu a podobne. A to platí aj pre poštu – preto sú také populárne nerezové poštové schránky. Teda, samozrejme, existujú aj modely, keď vám poštár vhadzuje cez štrbinu poštu rovno do domu, to je skôr americký model, u nás si každý stavia veľké ploty a inak oddeľuje dom od ulice. Preto sú veľmi populárne schránky osadené na plote, múriku či aspoň stĺpiku.

Schránka by mala byť dosť veľká, aby sa do nej zmestili štandardné listy, noviny a podobne. Určite nechcete trochu väčšiu zásielku nájsť v biednom pokrčenom stave, hoci občas poštár nemá na výber. Na schránke môžu byť malé dierky, aby ste videli, či v nej niečo je aj bez otvárania – no tie tak veľké, aby tam niekto strkal prsty. Lepšie schránky majú aj pozíciu pre tabuľku, kde môžete napísať svoje údaje, spomenúť svojho psa, alebo obľúbený nápis je varovanie pred vhadzovaním letákov.

To ako vyzerajú poštové schránky je dôležité obzvlášť pri samostatných domoch a vilách. Vtedy je schránka vyslovene „prvá na rane“, reprezentuje vás a každému návštevníkov padne do očí. Môže byť seriózna, alebo aj veselšia – rozhodne však zaujímavejšia ako modulové boxy v mestských panelákoch. Ak si trochu priplatíte, dostanete schránku v retro nostalgickom štýle (tzv. vintage), ktorá pripomína dôležitosť pošty a jej úlohu v spoločnosti. Mimochodom, vedeli ste, že najstaršia schránka je v Británii, v dedinke Horset a po 165 rokoch sa stále používa? Je štýlová červená, trochu sa podobá na piecku a je veľmi udržiavaná. V Dorsete rozhodne nemajú problém s vandalmi.

Práve vandali sú dôvod najväčších obáv u nás. Schránku, ktorá nie je napevno pripevnená by vám mohli ukradnúť, poškodiť, alebo vybrať. Preto si na veci dávame dobrý pozor a veľmi často siahame po zabudovaných byteľných schránkach na kľúč.

About admin

    You May Also Like