Na čo si dať pozor pri výbere detskej stoličky

Na čo si dať pozor pri výbere detskej stoličky

Deti rastú ako z vody. Už trojroční drobci začínajú napodobňovať sed dospelých a hlásia sa o svoju prvú stoličku. Jej kúpa je vlastne taká malá slávnosť.

A okrem toho aj nutnosť – škôlkar musí vedieť správne sedieť na stoličke, pretože až by prišiel ako 6-ročný do prvého ročníka, bolo by trochu nemiestne keby to ešte nevedel. A nejde len o sedenie, ale hlavne o správne sedenie – čiže o zdravý vyrovnaný a vzpriamený sed, ktorý umožňuje správny vývin detskej kostry.

Ako rýchlo deti rastú vidíte nielen podľa značiek na dverách, ale napríklad na topánkach. V určitých fázach vývoja sa noha školáka zväčší tak, že mu do roka musíte kúpiť dva alebo dokonca aj trikrát nové topánky (ak sa neuchyľujete k tradičným trikom kupovania väčšej topánky alebo dedenia po súrodencoch). A čo potom taká stolička? Moderné riešenie predstavujú rastúce stoličky, čiže nastaviteľné a prispôsobiteľné kusy nábytku, ktoré vydržia na rôznych veľkostiach až do puberty (a v sporivých rodinách možno aj dlhšie).

Pravidlom by malo byť, že nohy musia vždy dosiahnuť až na zem, koleno a stehno by mali byť v pravom uhle a výška sedáka by mala byť pár centimetrov nad jednou tretinou z celkovej výšky malého školáka. V dospelosti sa ten pomer zmenší, 45 centimetrov stačí aj pre vysokých chlapov. Výška stola sa nastavovať väčšinou nedá, preto je to práve na stoličkách. Mimochodom, nejde len o výpočty, ale aj o vlastný pocit pohodlia. Ak deti bolia oči, pretože majú zošiť ďaleko od hlavy, ak ich bolia kĺby na rukách, pretože ich majú príliš zohnuté – niečo v konšteláciií stôl a stolička nie je správne.

Operadlo by nemalo nikdy tlačiť do chrbtice, mohlo by to spôsobiť zdravotné problémy. Niektoré zdroje uvádzajú, že by operadlo malo končiť pod lopatkami, iné, že môže presahovať až po hlavu (ako kancelárske kreslo), no vždy musí byť nahnuté tak, aby sa oň dalo pohodlne oprieť celý chrbtom, nielen časťami.

Ak rozmýšľate nad čalúnením alebo kolečkami – je to zbytočné. Pre deti je to luxus. Čalúnenie by mohli niečím umazať (ťažko sa to čistí) a kolečká by ich zvádzali na to, aby sa na stoličke vozili alebo šantili (= robili zle). A nejaké riziko zranenia nepotrebujete. Preto je lepšia stabilná stolička. Pri kúpe sa skôr sústreďte na celkový dojem z tovaru a napríklad 5-ročná (a viac) záruka nie je vôbec od veci. Dokazuje serióznosť výrobcu.

About admin

    You May Also Like