Vyberáme matrac pre bábätko

Vyberáme matrac pre bábätko

Pre bábätko chceme to najlepšie a inštinktívne cítime, žeby sme nemali šetriť. Vieme však aký je rozdiel medzi matracom povedzme pre novorodenca a pre 5-ročného predškoláka?

S nižším rodinným rozpočtom sa predsa len zamyslíte – matrac pre maličké dieťa bude v prevádzke tak rok, na rozdiel od matracov pre dospelých, ktoré vydržia aj desať alebo dokonca viac rokov. Na druhú stranu, je možné detské matrace používať viac generácií – zdediť ich po iných deťoch a neskôr ich zase posunúť ďalej.

Ak vybavujeme postieľku z druhej ruky, určite treba skontrolovať či je matrac dostatočne rovný a tvrdý, bez deformácií, či preležaných miest, bez veľkých škvŕn a podobne. Jednoduchý test je tlakový – zatlačíme rukou na jednom mieste a dobrý matrac sa vždy prehne iba v tom konkrétnom bode (a reaguje tak z oboch strán).

S čistotou je to horšie – môžete krásne vyčistiť povrch matraca alebo dať čistú povliečku, no jadro môže byť plné baktérií, plesní, roztočov alebo iných mikroorganizmov. Nečistotu môžete spoznať aj podľa zápachu, ale nie je to vždy pravidlom. Špinavé matrace nebrať, to už jednoducho kúpte nový matrac do detskej postieľky. Ak si necháte chemicky vyčistiť matrac, informujte sa v čistiarni alebo aj u lekára, či nemôže mať váš drobec alergickú reakciu.

Matrac do postieľky by mal mať univezálnu veľkosť podľa normy väčšinou 120 krát 60 centimetrov, určite nie je dobré ak rošt postieľky a matrac na seba presne nedoliehajú, prípadne je tu veľká škára. Detské lôžko nemusí byť veľmi tvrdé, ani matrac vysoký (5 centimetrov stačí), ale malo by byť vodeodolné a ľahko čistiteľné – z pochopiteľných dôvodov. Na hrúbke je dôležitejšie skôr to, aby sa niektoré časti neprehýbali oveľa viac ako iné.

Nepreháňajte starostlivosť s novorodencom tak, že mu kúpite čo najmäkkší matrac, to je veľký omyl, ktorý dokonca môže spôsobiť zdravotné problémy. Práve človek, ktorý sa ešte nedokáže ani obrátiť, potrebuje veľmi pevnú oporu a stabilitu. Taktiež matrace, ktoré zle odvádzajú teplo sú nanič – pod bábätkom sa nemá podložie príliš prehrievať. Preto sú dobré vzdušné matrace, pokojne aj pružinové, ekologickí rodičia majú zase v poslednom čase v obľúbe kokosové, pretože sa nevyrábajú zo syntetických látok, ale z prírodných.

Pri výbere matracu pre staršie deti máme už oveľa voľnejšiu ruku. Pamätajte však, že až skoro do dospelosti sa ľudská chrbtica vyvíja, preto príliš šetriť sa nevyplatí ani tu.

About admin

    You May Also Like