Kultúra odznakov – Prečo majú dodnes také silné meno v móde?

Kultúra odznakov – Prečo majú dodnes také silné meno v móde?

Kožená bunda, golier saka, ruksak, kabelka alebo čiapka. Odznaky si nájdu svoje miesto na každom kúsku vášho šatníka. Svoje silné postavenie na outfitoch si držia už po dlhé roky. Prečo tomu tak je?

Odznaky v dejinách

Zo širokej kolekcie britských odznakov by sme mohli jednoducho poskladať celú modernú históriu tejto krajiny. Každý väčší prevrat alebo verejná akcia sa nemohli zaobísť bez symbolov, ktoré by vyznačovali jednotlivé skupiny. Preto sa na odznakoch od začiatku objavovali predovšetkým rôzne výroky, symboly politických strán či iné symboly poukazujúce na príslušnosť jedinca.

Počas dlhej histórie odznakov sa ich vzhľad príliš nezmenil. Ak zanedbáme policajné či hasičské odznaky, klasický odznak (tzv. button badge) má po celú dobu rovnakú podobu. Jeho čelo tvoria rôzne motívy či výroky a ich tvorbe sa žiadne hranice nekladú. Práve preto môžu byť doplnkom pre akýkoľvek outfit.

Odznaky a politika

Punk priniesol mnoho nového nielen do hudby, ale aj do módy. Každý si pri tomto slove vybaví vysoké kožené topánky, tmavé či potrhané nohavice a kožené bundy. Nášivky boli súčasťou každého outfitu a s nimi aj odznaky. Čím ich bolo viac, tým väčší bol človek pankáčom. Pomocou odznakov sa v tejto subkultúre šírila aj revolta proti britskej železnej lady, Margaret Thatcherovej.

Odznaky v móde

Poprední svetoví návrhári či popredné svetové návrhárky majú na odznaky svoj vlastný názor. Dnes ich môžeme vidieť takmer na každom outfite. Každý z nás vkladá do svojich outfitov kus seba, vďaka čomu sú pre nás charakteristické. Práve ten istý účel spĺňajú aj odznaky. Ich motív vôbec nemusí ladiť so zvyškom oblečenia. Dôležité je, aby sme sa stotožňovali s ich ideou. V tom prípade sa všetky farebné či vzorové nezrovnalosti odpúšťajú.

Móda ani v dnešnej dobe nezabudla na odznaky. Dôvodov je hneď viacero, no ten hlavný sa týka toho, že nás vystihujú. Za celú svoju históriu slúžili ako taký malý megafón, ktorý hlásal naše presvedčenie či príslušnosť. Dnes s nimi nepokazíme žiaden outfit – ba naopak. Vďaka odznakom môžeme vytvoriť vzhľad, ktorý nebude mať nikde na svete kópiu.

About admin

    You May Also Like