Zlaté zliatky na horšie časy

Zlaté zliatky na horšie časy

V lepších časoch sa chystáme na horšie: investor nakupujúci zlaté zliatky nepremýšľa v týdňoch alebo v mesiacoch, ale v rokoch.

Zlato je tradičným uchovavateľom hodnoty. Už po stáročia sa zlato používalo ako forma platidla a investičnej komodity. V časoch neistoty ľudia často uprednostňujú zlato pred inými formami majetku, pretože je odolné voči inflácii a ekonomickým výkyvom.

Zlato je likvidné. V prípade potreby je možné zlaté zliatky rýchlo a ľahko predať. To z nich robí dobrú voľbu pre ľudí, ktorí potrebujú okamžite získať hotovosť.

Zlato je globálne uznané. Zlato je akceptované ako platba v mnohých krajinách sveta. To z neho robí dobrú voľbu pre ľudí, ktorí plánujú cestovať alebo žiť v zahraničí.

V kontexte Slovenska je odkladanie investičných zlatých zliatkov na horšie časy obzvlášť relevantné. Slovensko je malá krajina s otvorenou ekonomikou, ktorá je náchylná na vplyvy globalizácie. V prípade ekonomickej krízy alebo geopolitickej nestability by mohlo byť zlato cennou poistkou pre slovenských občanov.

Samozrejme, investovanie do zlata nie je bez rizika. Cena zlata môže kolísať, a preto je dôležité investovať len toľko peňazí, koľko si môžete dovoliť stratiť.

Na Slovensku a v Českej republike na trhu pomerne úzka ponuka zlatých zliatkov prevažne švajčiarskych rafinérií. O to pestrejšia je škála cien, za ktoré môžete identické zliatky kúpiť u rôznych predajcov. Rozpätie cenových ponúk najlacnejšieho a najdrahšieho predajcu presahuje aj 10 percent!

Slováci  platia pri nákupe zlatých zliatkov viac ako Nemci alebo Rakúšania. Nákup investičného zlata sa môže zbytočne predražiť. Existujú pre také extrémne cenové rozdiely racionálne dôvody?

„Zliatok z rovnakej rafinérie, rovnakej hmotnosti a rovnakej rýdzosti by mal mať v rovnakej predajnej lokalite aj rovnakú predajnú cenu.“ Hovorí Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.

Poznámka: Žiadna česká mincovňa investičné zlato vo forme zlatých tehál nevyrába. Medzi producentmi svetovo uznávaných zlatých tehličiek nepatrí ani žiadna slovenská mincovňa.

About admin

    You May Also Like