Ako sa vyhnúť chybám pri pri práci s fotopascou

Ako sa vyhnúť chybám pri pri práci s fotopascou

Fotopasce sú skvelým zdrojom zábavy a spoznávania prírody, ale aj užitočný nástroj pri práci – používa ich polícia, farmári, včelári, ochranári a ďalší. Poľovníci ich pomocou počítajú zver a chránia revír – určite by bolo nepríjemné, keby ste po niekoľkých dňoch s fotopascou v teréne zistili, že ste urobili nejakú vážnu chybu a pokazili zábery. Nie každý je technicky zručný a aj s fotopascou sa nováčik musí najskôr zoznámiť. Tu je zoznam chýb, ktoré môžete urobiť:

 1. Kamere bráni vo výhľade vegetácia. Ak pred kamerou povievajú konáre, vysoká tráva, alebo jednoducho vegetácia robí akýkoľvek pohyb, senzory vo fotopasci budú neustále bombardované a kamera bude vyrábať tisícky bezcenných záberov. Plus niečo môže zaclánať v dobrom zábere.
 2. Slabé upevnenie. Ak fotopascu neupevníte naozaj na pevno, silný vietor ju môže pohnúť, alebo aj zhodiť.
 3. Namieriť kameru do slnka. Ak kamera mieri na východ slnka, väčšinu dňa bude do nej svietiť rovnako a prístroj bude zbytočne oslnený, neschopný vyrobiť kvalitnú fotku. Zábery môžu kaziť aj odlesky zo snehu alebo vody.
 4. Autá a psy. Ak kameru umiestnite niekde, kde je častý pohyb, budete mať síce veľa fotiek, ale nič unikátne – automobily, traktory, pasúce sa ovce, sem-tam nejaký pes. Nuž a najhoršie je, ak okolo chodia ľudia, a kameru si môžu všimnúť… väčšina okoloidúcich sú slušní ľudia, ale niektorým by vaša kamera zrejme „podávala prsty“.
 5. Zlý uhol. Ak umiestnite kameru príliš vysoko, alebo príliš nízko, môžete mať veľa pokazených čiastočných snímkov.
 6. Príprava! Plné batérie, prázdne a dostatočne veľké SD kamery, správne nastavenia – prípravu pred umiestnením by ste nemali podceniť. Nastavenia by ste si mali prejsť všetky – nie je ich veľa – a sú veľmi dôležité.
 7. Malé úložisko. Ak sa kapacita SD karty naplní, môžete prísť o veľa záberov – s malým zázamovým videám sa neoplatí robiť videá. Dnešné zariadenie sú schopné vyrábať zábery v krásnych HD rozlíšeniach, ale k veľkým súborom potrebujete aj adektívne veľké záznamové médiá.
 8. Pozor na vodu. Vodné zdroje sú, samozrejme, veľké lákadlo – napríklad napájadlo, alebo miesto pri potoku s veľkým počtom stôp po zveri. Fotopasce (aspoň tie lacnejšie) však nie sú ponorné, ak stúpne voda, tak nebudete nadšení – rovnako ako treba kameru ochrániť napríklad v prípade silného dažďa.
 9. Príliš blízko zveri. Ak je kamera príliš blízko zveri, môžete vidieť len rozmazaný fľak, alebo kúsok tela mimo záber. V noci s nočným videním zase vidíme typické „biele fľaky“. To je vždy znamenie, že fotopasca je príliš blízko miesta, kade sa pohybuje zver a je treba ju dať trochu ďalej.
 10. Niečo prehliadnete. Je to zaujímavé, ale aj profesionáli, čo robia na projektoch so stovkami kamier, často prehliadnú niečo malé. Fotopasca totiž dokáže vyrobiť tisícky záberov, ktoré znudene vymažete a nevšimnete si trebárs veveričku, hlodavca a podobne.

Nesprávne používanie fotopascí môže byť pre užívateľa frustrujúce – ak po dlhom čase nenájdete žiadny skvelý záber, môžete ostať sklamaní. Naopak, vhodná manipulácia prehĺbi vašu radosť z výsledku a kamera neostane doma v skrini po väčšinu roka.

About admin

  You May Also Like