Na chronickú bolesť si nezvykajte, riešte ju

Na chronickú bolesť si nezvykajte, riešte ju

Dlhotrvajúca bolesť – taká čo trvá viac než pár mesiacov – trápi veľa ľudí bez ohľadu na vek. Výskumy hovoria, že chronické bolesti môžu byť často nesprávne chápané, a to dokonca aj lekármi. Tam kde zlyhávajú všeobecní lekári a iné odbory (lieky proti bolesti napríklad nemusia mať vždy opodstatnenie), prichádza k slovu algeziológia, odbor, ktorý sa špecializuje na dlhotrvajúce problémy, ich lokáciu a odstránenie.

Niektoré bôle sa dajú vystopovať k nejakému zraneniu alebo ochoreniu v minulosti. Sú ale problémy, ktoré nemajú na prvý pohľad zjavný pôvod ani riešenie. Chronická bolesť je pritom pre človeka vysiľujúca – unavuje ho fyzicky aj psychicky, nepríjemne vplýva na život pacienta a zasahuje aj do tých najintímnejších oblastí. Súčasťou centra Pain Clinic je preto okrem anestéziológie a neurochirurgie aj algeziológia. Ambulancia, kde sa vám lekári pokúsia uľaviť, aby ste mohli žiť kvalitnejšie a možno aj robiť veci, ktoré ste kvôli problémom nemohli. Tu je zvyčajná paleta problémov, s ktorými sa spája chronická bolesť, no zdrojom môže byť aj niečo iné:

  • Bolesť krížov a chrbta
  • Bolesti kolien a iných kĺbov
  • Artritída, artróza
  • Bolesti hlavy, migréna
  • Skleróza multiplex
  • Bolesti, ktorými trpia onkologickí pacienti a cukrovkári
  • Poškodenie nervov (neuropatia)

Na základnej úrovni je bolesť fyzická, biologická. No má veľké psychické dopady a pod jej vplyvom sa pacientovi môže meniť osobnosť. Nervy môžu človeka upozorňovať na poškodenie tkaniva, ktoré už dávno neexistuje. Aj emócie a duševný stav môžu prehlbovať chronickú bolesť. Ľudia, ktorí nevedia problémom čeliť s rozvahou podliehajú väčšiemu stresu – a bolesť sa zhoršuje. Ak nechcete veci dohnať k depresii a nadmernému užívaniu tabletiek, je dobré zveriť sa do rúk odborníkov.

Pri diagnostike sa používajú najmodernejšie prístroje – ultrazvuk, röntgen a ďalšie. Podozrivé miesto sa môže testovať malým množstom lokálneho anestetika. Následne sa vás lekár pokúsi vyliečiť rovnako modernými postupmi. Samozrejme, pacient musí svojmu telu pomáhať – životosprávou, cvičením, ale aj psychohygienou.

About admin

    You May Also Like