Koža je najkrajší ľudský orgán. Postarajú sa o ňu aj rybičky Garra Rufa

Koža je najkrajší ľudský orgán. Postarajú sa o ňu aj rybičky Garra Rufa

Malé rybky Garra Rufa sú veľmi zvláštne. Žijú v 35 stupňových termálnych vodách, čo nie je pre ryby vôbec bežná teplota a aj potrava sa pri takej úrovni zháňa ťažšie.

Vďaka evolúcii sa však červené Garry (prezývané po anglicky aj Doctor Fishes) prispôsobili okoliu tým, že sa živia aj odumretým tkanivom. Čo je pozoruhodné z hľadiska dermatológie – malé rybky nám totiž môžu pomáhať so zdravotnými problémami. Predaj Garra Rufa nájdete už aj na Slovensku.

Kúru v špeciálnych akváriách si veľmi pochvaľujú ľudia trpiaci ekzémami, plesňami, lupienkou či bradavicami… Rybičky (ktoré nemajú zúbky) pomáhajú jemne pri problémoch s otlakmi, popraskanou kožou, zádermi, mozolmi… a sú vyhľadávané aj jednoducho pre krásu, masáž, prekrvenie či relaxáciu. Nie div, že bývajú aj v salónoch krásy, alebo si ich môžete zadovážiť aj domov. Ak hľadáte na tému Garra Rufa informácie, určite nebudete sklamaní, rybky sú pozoruhodné malé a užitočné živočíchy, ktoré prežívajú na nepravdepodobných miestach.

Rybičky pochádzajú z tureckej Anatólie, ale sú prítomné aj v iných krajinách Blízkeho Východu. Kvôli spomínaným účinkom sú chránené a ich populácia je kontrolovaná – čiže vývoz je obmedzený. Ak sa k rybičkám dokážete dostať, určite skúste oddychovú kúru. Ľudská koža je náš najväčší a zároveň najkrajší orgán, ktorý môže trpieť rôznymi neduhmi.

Rybičky sú ideálne „zdravotné sestričky“, sú veľmi jemné a odstraňujú iba odumreté tkanivo. Zlepšuje sa tak regenerácia a prekrvenie kože, navyše, vďaka zvláštnemu enzýmu odstraňujú rybičky baktérie.

Starostlivosť o rybičky je bežná ako o ktorékoľvek iné rybičky v akváriách. Garra Rufa sa dajú sa aj prenajať spolu so špeciálnym akváriom na nohy, no nielen pre ne. Sú také obľúbené, že po svete vznikajú kúpele, kde návštevníci absolvujú liečbu rybičkami – napríklad v Turecku, Japonsku, ale už aj v Chorvátsku.

About admin

    You May Also Like