Ako si udržať zdravé ľahké nohy do vysokého veku

Ako si udržať zdravé ľahké nohy do vysokého veku

Kŕčové žily sú v západnom nezdravo žijúcom svete známa téma – až tretina žien a o čosi menej mužov nimi v nejakej forme trpí. Môžu mať rôznu veľkosť, od maličkých metličiek až po varixy s niekoľko milimetrovou hrúbkou.

Spôsobujú syndróm ťažkých nôh, ktorý sa prejavuje únavou, nočnými kŕčami, opuchmi, svrbením, pálením, tŕpnutím a ďalšími nepríjemnými prejavmi. Je jasné, že každý by sa ich rád zbavil – a ešte jasnejšie by malo byť, že varixom treba predchádzať zdravým životným štýlom. Tak, aby sa ochorenie nikdy nedostalo do najťažších patologických fáz, ktorý pacienta môže priviesť pod nôž chirurgov.

Spôsobov liečby je veľa a závisia od stavu problému. Konzervatívna liečba zmierňuje sprievodné ťažkosti kŕčových žíl, spomaľuje priebeh, ale nedostraňuje podstatu problému. Kompresné pančuchy, ktoré dostať v zdravotníckych potrebách zlepšujú prietok krvi v žilách a môžu vám uľaviť od bolesti. Liečiť sa dá medikamentami, ale aj spomínaným chirugickým zásahom. Moderné metódy predstavuje laserová operácia kŕčových žíl alebo sklerotizácia pomocou vpichov.

Ale sem sa nechce nikto dostať. Keď pozorujete prvé náznaky ochorenia (alebo máte predispozície v rodine), mali by ste zvážiť zdravší životný štýl, poprípade nejaké overené doplnky stravy. Pocit ťažkých nôh môže prísť postupne, tak že ho spočiatku nespozorujete.

Chôdza je skvelý spôsob, ako podporiť prietok krvi v nohách.  Cvičte – podľa svojich možností a fyzickej formy, ale cvičte. Drobné cvičenia môžete robiť v práci za stolom – zdvíhaním nôh, najlepšie nad úroveň srdca.Kontrolujte svoju hmotnosť, dozerajte na svoj krvný tlak. Pri jedle sa vyhnite prílišnému soleniu, to je hlavný priateľ cievnych chorôb. Veľa pomôže aj správna obuv so správnou klenbou, dobre padnúca, bez vysokých opätkova podobne. Tesné nohavice môžu podporovať problém kŕčových žíl. Vyhýbanie sa dlhému sedavému spôsobu života, zdravá strava a tak ďalej a tak ďalej – určite to dobre poznáte, pretože zohnať informácie dnes nie je problém.

About admin

    You May Also Like