Princípy rehabilitácie pre športovcov

Princípy rehabilitácie pre športovcov

Rehabilitácia pomáha športovcom bez ohľadu na ich vek, šport, ktorému sa venujú, alebo či sa mu venujú rekreačne/amatérsky/vrcholovo.

V športe vždy bolo veľa bolesti, úrazov a zranení… a nevyzerá to, že v budúcnosti to bude inak. Rehabilitácia pomáha od bolesti, ale aj nastavuje človeka do ďalších tratí. Pri každom uzdravovaní platia v zásade tie isté princípy:

  1. Nikdy stav nezhoršujte. Zdravie je vždy na prvom mieste. Športovci často vystupujú s tzv. sebazaprením, čo je často hodnotené ako prejav výdrže, ale stav športovca také účinkovanie iba zhorší. Rovnako ako napríklad nesprávne terapeutické cvičenia. Rehabilitácia pre športovcov sa jednoducho neodkladá.
  2. Trpezlivosť. Vezmite si svoj čas. Dôležitý je nielen správny začiatok rehabilitácie, ale aj jej potrebný čas. Ak potrebujete 4 týždne, neskracujte ich na 3 týždne. Rehabilitácia musí prebehnúť celá, inak sa vraciame do bodu jedna a k zhoršovaniu (možno skrytému) stavu.
  3. Každý reaguje inak. Čo organizmus – to trochu iný komplex problémov a reakcií. Každý pacient je trochu iný – nesmiete sa riadiť tým, ako sa správal organizmus iného športovca, možno kolegu, ktorý robil to isté to čo vy, a mal aj navlas rovnaké problémy. Rozdiely v terapiách by nemali byť frustrujúce, jednoducho – každý sme individualita. Intenzita rôznych pohybov a cvičení môže byť iná a je na vás a vašom fyzioterapeutovi, aby ste našli správny rytmus, rozvrh a podobne.
  4. Informácie. Športovec-pacient potrebuje vedieť všetko o svojom stave, nič mu nemá byť zatajené alebo nevysvetlené, ostatne, každý človek najlepšie pozná svoje telo a musí o ňom vedieť. Je treba sa zosúladiť s terapeutom (ktorý môže mať nelekárske vzdelanie) a vykonávať jednotlivé úkony v programe správne.
  5. Myslíme aj na zdravý zvyšok. Správna rehabilitácie v sebe obsahuje prevenciu, kondičný tréning, regeneráciu aj kompenzáciu – ako napríklad SM cvičenie lekárskej rodiny doktorov Smíškovcov. Rehabilitačný program sa zameriava na celé telo, nielen na poranené miesto.

About admin

    You May Also Like