Princípy rehabilitácie pre športovcov
Rehabilitácia pomáha športovcom bez ohľadu na ich vek, šport, ktorému sa venujú, alebo či sa mu venujú rekreačne/amatérsky/vrcholovo.
V športe vždy bolo veľa bolesti, úrazov a zranení… a nevyzerá to, že v budúcnosti to bude inak. Rehabilitácia pomáha od bolesti, ale aj nastavuje človeka do ďalších tratí. Pri každom uzdravovaní platia v zásade tie isté princípy:
- Nikdy stav nezhoršujte. Zdravie je vždy na prvom mieste. Športovci často vystupujú s tzv. sebazaprením, čo je často hodnotené ako prejav výdrže, ale stav športovca také účinkovanie iba zhorší. Rovnako ako napríklad nesprávne terapeutické cvičenia. Rehabilitácia pre športovcov sa jednoducho neodkladá.
- Trpezlivosť. Vezmite si svoj čas. Dôležitý je nielen správny začiatok rehabilitácie, ale aj jej potrebný čas. Ak potrebujete 4 týždne, neskracujte ich na 3 týždne. Rehabilitácia musí prebehnúť celá, inak sa vraciame do bodu jedna a k zhoršovaniu (možno skrytému) stavu.
- Každý reaguje inak. Čo organizmus – to trochu iný komplex problémov a reakcií. Každý pacient je trochu iný – nesmiete sa riadiť tým, ako sa správal organizmus iného športovca, možno kolegu, ktorý robil to isté to čo vy, a mal aj navlas rovnaké problémy. Rozdiely v terapiách by nemali byť frustrujúce, jednoducho – každý sme individualita. Intenzita rôznych pohybov a cvičení môže byť iná a je na vás a vašom fyzioterapeutovi, aby ste našli správny rytmus, rozvrh a podobne.
- Informácie. Športovec-pacient potrebuje vedieť všetko o svojom stave, nič mu nemá byť zatajené alebo nevysvetlené, ostatne, každý človek najlepšie pozná svoje telo a musí o ňom vedieť. Je treba sa zosúladiť s terapeutom (ktorý môže mať nelekárske vzdelanie) a vykonávať jednotlivé úkony v programe správne.
- Myslíme aj na zdravý zvyšok. Správna rehabilitácie v sebe obsahuje prevenciu, kondičný tréning, regeneráciu aj kompenzáciu – ako napríklad SM cvičenie lekárskej rodiny doktorov Smíškovcov. Rehabilitačný program sa zameriava na celé telo, nielen na poranené miesto.