Po operácii hydrokély prichádza úľava

Po operácii hydrokély prichádza úľava

Úľava fyzická aj spoločenská – akékoľvek ochorenie semenníka muža je pre postihnutého pacienta nepríjemné vo viacerých rovinách. Hydrokéla alias vodný pruh je nahromadenie čírej tkanivovej tekutiny v obaloch mužských semenníkov. Býva častá u najmenších detí a u dospelých mužov sa objavuje ako dôsledok zranenia či infekcie.

Dobrá správa je, že väčšinou hydrokéla zmizne sama od seba, poprípade po liečbe nejakým doplnkom – často ju pacient ani nespozoruje. Ochorenie je nebolestivé, ale rozhodne nemá byť ignorované – aby sa nezamieňala s nádorovými ochoreniami. Inak sa veľkosť semenníkov môže u muža meniť aj v priebehu dňa. Ak hydrokéla však chronická a telo si s ňou nevie poradiť, prišiel čas lekárov.

Prvý stupeň zrejme absolvujete u všeobecného lekára. Môže vás poslať na odber krvi a moču, no najmä k ďalším odborníkom na urológiu. Kľúčové vyšetrenie vám urobia ultrazvukom. Pri predoperačnom vyšetrení môžu byť zo zákroku vylúčení muži v zlom zdravotnom stave, pacienti s poruchou zrážania krvi.

Samotný operačný zákrok nie je veľmi rozsiahly a niekedy je možné ho vykonať iba pri lokálnej anestézii (alebo pri celkovej). Chirurg urobí malý rez do mieška, odstráni prebytočnú tekutinu a tkanivo a miešok nakoniec sterilne zafixuje. Pacient spravidla chodí aj na ďalšie kontroly, lebo hydrokéla sa občas môže vrátiť. Operácia hydrokély je relatívne s nízkym rizikom a po nej vám predpíšu pokoj na pár týždňov, funkcia vašich orgánov nie je spravidla ohrozená, ale nemali by ste sa namáhať. Od bolesti si uľavíte napríklad chladiacim gélom.

Primárna hydrokéla vzniká v dospelosti a môže mať negatívny vplyv na pacientovo sebavedomie a celkový život. V skutočnosti je pomerne častým ochorením, len sa o ňom možno toľko nehovorí verejne. Od ťažšej formy vám pomôže iba jednodňová chirurgia – nie je dôvod, prečo by ste sa nemali radiť s urológmi, poprípade sexuológmi, ak si od problému môžete poradiť v relatívne krátkom čase.

About admin

    You May Also Like