Endodontické ošetrenie sa robí nielen pred mostíkom či korunkou

Endodontické ošetrenie sa robí nielen pred mostíkom či korunkou

Zuby treba niekedy ľudovo povedané vyčistiť aj zvnútra. Ak sa zubná dreň zapáli alebo začne odumierať, včasný zásah stomatológa vám pomôže od bolesti. Kedy je endodontické ošetrenie potrebné?

  • Ak do dreňovej dutiny prenikli baktérie, väčšinou cez zubný kaz.
  • Ak ste mali úraz zuba a ten sa poškodil.
  • Ak je zubná dreň rozpadá vplyvom infekcie z celého koreňového systému.
  • Ak došlo k rozvoju cysty vplyvom zápalu okolo hrotu koreňa.
  • Pred zhotovením korunky, mostíka, či niektorých plomb.

Ak sa baktérie blížia ku kosti, imunitný systém vnútri koreňového kanálika si s problémom neporadí. Našťastie, stomatológ má arzenál výborných technológií, ktoré mu pomáhajú – dokáže si zmerať dĺžku koreňového kanálika, pacientovi lokálnym anestetikom znecitliví iba potrebné miesto, takže ošetrenie je bezbolestné a po vyvŕtaní dierky sa dostane k dreni v komore a vyčistí antiseptikom potrebné miesto. Po vyčistený je treba dotyčný koreňový kanálik zaplniť stomatologickým materiálom a hermeticky utestniť.

Kanáliky sa líšia svojím umiestnením aj počtom v zube (vytvárajú mnoho rôznych tvarov, pretože niekedy sa môžu aj spojiť). Čím sme starší, tým sa koreňové kanáliky zužujú. Kanálik môže byť v zube jeden alebo aj päť. Zubnou dreňou vedú drobné cievy a nervy, podobne ako v kostiach. Ak sa cievy prerušia, zub prestane byť „zásobovovaný“ (kyslíkom, živinami, podnetmi z nervovej sústavy), nemôže sa už viac vyvíjať a hovorí sa mu tradične mŕtvy zub.

Čistenie zubných kanálikov by malo byť vykonávané pomocou mikroskopu (niekedy aj pomocou ultrazuvuku), pretože zubár musí odhaliť všetky zdroje infekcie, nielen vyčistiť jeden kanálik a ponechať ďalšie problémy v ústach pacienta.

Samozrejme, pacient prispieva najväčšou mierou k zdraviu svojho chrupu – tým ako sa o neho stará, ale aj akú má životosprávu a podobne. Pretože zubnému kazu môže trvať mesiace, kým sa dostane k zubnému kanáliku, ak s problémom prídete k zubárovi včas, nemusí sa ešte pristúpiť k umŕtveniu zubu.

About admin

    You May Also Like