
Zuby treba niekedy ľudovo povedané vyčistiť aj zvnútra. Ak sa zubná dreň zapáli alebo začne odumierať, včasný zásah stomatológa vám pomôže od bolesti. Kedy je endodontické ošetrenie potrebné?
- Ak do dreňovej dutiny prenikli baktérie, väčšinou cez zubný kaz.
- Ak ste mali úraz zuba a ten sa poškodil.
- Ak je zubná dreň rozpadá vplyvom infekcie z celého koreňového systému.
- Ak došlo k rozvoju cysty vplyvom zápalu okolo hrotu koreňa.
- Pred zhotovením korunky, mostíka, či niektorých plomb.
Ak sa baktérie blížia ku kosti, imunitný systém vnútri koreňového kanálika si s problémom neporadí. Našťastie, stomatológ má arzenál výborných technológií, ktoré mu pomáhajú – dokáže si zmerať dĺžku koreňového kanálika, pacientovi lokálnym anestetikom znecitliví iba potrebné miesto, takže ošetrenie je bezbolestné a po vyvŕtaní dierky sa dostane k dreni v komore a vyčistí antiseptikom potrebné miesto. Po vyčistený je treba dotyčný koreňový kanálik zaplniť stomatologickým materiálom a hermeticky utestniť.
Kanáliky sa líšia svojím umiestnením aj počtom v zube (vytvárajú mnoho rôznych tvarov, pretože niekedy sa môžu aj spojiť). Čím sme starší, tým sa koreňové kanáliky zužujú. Kanálik môže byť v zube jeden alebo aj päť. Zubnou dreňou vedú drobné cievy a nervy, podobne ako v kostiach. Ak sa cievy prerušia, zub prestane byť „zásobovovaný“ (kyslíkom, živinami, podnetmi z nervovej sústavy), nemôže sa už viac vyvíjať a hovorí sa mu tradične mŕtvy zub.
Čistenie zubných kanálikov by malo byť vykonávané pomocou mikroskopu (niekedy aj pomocou ultrazuvuku), pretože zubár musí odhaliť všetky zdroje infekcie, nielen vyčistiť jeden kanálik a ponechať ďalšie problémy v ústach pacienta.
Samozrejme, pacient prispieva najväčšou mierou k zdraviu svojho chrupu – tým ako sa o neho stará, ale aj akú má životosprávu a podobne. Pretože zubnému kazu môže trvať mesiace, kým sa dostane k zubnému kanáliku, ak s problémom prídete k zubárovi včas, nemusí sa ešte pristúpiť k umŕtveniu zubu.