Je plešatosť stigma? Dôležité je ako to vidíte vy
Desiatim percentám mužov začnú rednúť vlasy už v dvadsiatke. Polovici mužov vypadávajú vlasy po štyridsiatke. A v sedemdesiatke sa to týka už 80 percent (bieli muži plešivejú viac ako rodení Afričania alebo Aziati). A niektorí sa vlasov v živote ani nedočkajú. Je to zaujímavý fenomén, ktorý v podstate neohrozuje zdravie muža a donekonečna môžeme viesť debatu, či je plešatý chlap maskulínejší či dominantnejší ako vlasáči (napr. herci ako Rock Johnson alebo miliardár Bezos tak pôsobia).
Istá skupina mužov však vypadávanie vlasov neberie s humorom, do spolku plešatých ich nedostanete, majú skúsenosti s doplnkami stravy, príčeskami alebo dokonca drahými metódami nastreľovania vlasov. Či za váš boj s plešinou môže márnivosť alebo istá úzkosť, nemusí to byť príjemné. Posmievanie sa plešivosti je spomenuté už v biblii. Cézar skúšal všelijaké staroveké pomôcky vrátane obetovania vnútorností bohom. Starý Gréci alebo trebárs Vikingovia verili, že rastu vlasov pomôžu rôzne výkaly (holubie, husacie… jednoducho, čokoľvek, čo hlavu „pohnojí“). Jeden 5000 rokov starý egyptský recept navrhuje postihnutému mužovi pomiešať opečené ostne z ježa s medom, olejom, nechtami a ďalšími obskúrnymi prísadami.
Našťastie, po 5000 rokoch máme už lepšie technológie. A hoci sme liek na rednutie vlasov ešte nevynašli, môžeme sa oprieť o bohaté skúsenosti s niektorými látkami, prírodnými olejmi a pomôckami Je to oveľa lacnejšia a menej invazívna metóda ako chirurgická transplantácia vlasov, ktorú podstupujú slávni herci, speváci alebo futbalisti.
Starší muž potrebuje mať porast hlavy zastabilizovaný a nerozčuľovať sa kvôli nemu. Plešatosť nie je choroba, ako sme už poznamenali, ale fyziologický proces – a hoci je akokoľvek prirodzený – sme radšej ak postupuje skôr pomalšie ako rýchlejšie. Je to súčasť cyklu života. A nakoniec, ide iba o to, ako to beriete vy.