Prečo aj ženy niekedy zarastajú na brade a tvári
Nie je to dôvod na paniku – nahmatať si pár chĺpkov na tvári, tam kde ste si mysleli, že zarastajú len muži.
Väčšinou tie chĺpky aj tak nikto nevidí, musel by sa vám dívať do tváre naozaj z veľkej blízkosti a väčšinou sú tie chĺpky svetlejšie a tenšie ako iné. Niektoré ženy si ich dokonca iba jemne zafarbia a nezaťažujú sa nimi ďalej. A prečo sa to vôbec deje? Príčin môže byť viac, alebo dokonca kombinácia situácií:
- Žijete v strese. To sa neprejavuje len vychýlenou psychickou rovnováhou, ale aj fyzickou. V tele je všetko prepojené a všetko súvisí s hormónmi, ktoré pri veľkom strese môžu mať rôzne bočné prejavy. Najčastejšie prichádza ku Cushingovému syndrómu, nadmernému množstvu hormónu kortizolu.
- Užívate lieky. Ak si prečítate tie drobné pribalené texty k medikamentom, niektoré varujú, že v niektorých prípadoch môže dôjsť k vyššiemu rastu chĺpkov. Napríklad antikoncepcia, lieky na astmu atď.
- Syndróm PCOS. Prejavuje sa nepravidelnou menštruáciou, priberaním, neplodnosťou – vždy je treba sa radiť s lekárom. Existujú aj ďalšie nie veľmi rozšírené ochorenia, ktoré môžu spôsobiť rast chĺpkov.
- Vek. Vo vyššom veku dámy klesá úroveň estrogénu v tele. Väčšinou sa tak deje až v seniorskom veku po menopauze. Odstránenie chĺpkov na tvári vám môžu urobiť v každom slušnom salóne krásy – niektoré sa na tieto služby doslova vyslovene špecializujú.
- Dedičnosť. Niektoré ženy to jednoducho majú v rodine, rôzne nastavené úrovne hormónov.
- Androgény. Niektoré dámy môžu mať v tele viac tzv. mužského hormónu androgénu. Označenie mužský však neznamená, že tento hormón nemá u ženy čo hľadať. Len ho tam niekedy býva viac.
- Tehotenstvo. Nuž a kedy je stabilný „systém“ najviac rozhodený? Počas obdobia, keď jedno telo fuguje za dve – počas čakania bábätka. Rozhodne sa netrápte ak vám na brade sem-tam vyraší nejaký mini-chĺpok.