Ako učiť deti a nezblázniť sa pri tom

Ako učiť deti a nezblázniť sa pri tom

Mladý učiteľ vstupuje na bojové pole – do školského systému. Určite už všeličo o učení počul a vyskúšal si to na vlastnej koži na praxi, ale realita je realita. Čo je najväčším nepriateľom učieľa? Vyhorenie a frustrácia. Nedajte sa mýliť, tieto veci neprichádzajú po 30 odučených rokoch, môžu sa týkať aj veľmi mladých ľudí. Psychohygiena je dôležitá a tu je pár trikov, ktoré vám možno pomôžu:

  1. Vždy majte plán. Nielen kvôli tomu, že vám prikazuje zákony pripravovať si osnovy. Majte plán na rok, aj na zajtra. Najhoršie čo sa učiteľovi môže stať, je byť nepripravený.
  2. Doprajte si čas. Ak sa vám nedarí – vždy pamätajte, že veci potrebujú čas. Ani mladý Einstein nebol oslňujúci študent a nikto z jeho vyučujúcich mu nepredpovedal veľkú budúcnosť. Myslite na učenie ako na maratón, nie ako na šprint. Nezabúdajte, že na žiakov budete mať vplyv celý život.
  3. Berte deťom smeč. Ako pri tenise – ak viete, že sa vás deti niečím dotkne, predíďte ich. Trebárs máte zubnú protézu a viete, že sa to môže stať predmetom pozornosti – upozornite na to uvoľnene sami dopredu, čím obrúsite hrany možných posmeškov. Je dôležité nebrať veci osobne.
  4. Neporovnájte sa. Porovnávanie je zhubné v mnohých odborch, ale v školstve naozaj nie je zdravé. Nemyslite na to, čo majú vo Fínsku. V starovekej gréckej Akadémii študenti sedeli na schodoch bez akýchkoľvek pomôcok a aj tak poznáme niektorých aj po tisícročiach. Ešte horšie je porovnávanie sa s kolegami – je treba ísť vlastnou cestou.
  5. Zostaňte sústredení. Vyjsť z rytmu je pri učení nebezpečné. Inými slovami – potrebujete vnútorný pokoj a disciplínu v triede. Ak si to neviete zabezpečiť svojou prirodzenou autoritou a charizmou, musíte skúsiť iné metódy.
  6. Študenti by mali hovoriť viac ako vy. Aspoň v určitých fázach štúdia – to je moderné školstvo. Učiteľ žiakov usmerňuje, ale musí im dovoliť prejaviť sa, ukázať a rozviť svoju tvorivosť.
  7. Nezastupujte rodičov doslova a nájdite svoju identitu učiteľa. Musíte to mať v sebe, nielen na papieri.

About admin

    You May Also Like