Európsky parlament

Voľby do Europarlamentu sú priame (foto: wikipedia)Veľmi dôležitý orgán Európskej únie je Európsky parlament. Zasadajú v ňom síce poslanci, ale nepleťme si túto inštitúciu s národnými parlamentmi v jednotlivých štátoch, ktoré majú trochu inú funkciu. Poslanci sú do neho volení priamo občanmi a mandáty získavajú pomerným systémom každých 5 rokov od roku 1979. V trochu krajinách sú voliči dokonca povinní voliť, inak im hrozia sankcie či pokuty.

Počet poslancov sa postupne priberaním nových krajín rozširuje, je ich už vyše sedem stoviek. Toto číslo je výsledkom medzinárodnej dohody.

Európsky parlament sídli v Štrasburgu, ale zasadá aj v Bruseli či Luxemburgu, Toto pravidlo je často kritizované, ako zbytočne nákladné kvôli prestíži niektorých členov, zatiaľ sa však tradícia uchováva a parlament „cestuje“ po západnej Európe.

Tento parlament má tri funkcie – legislatívnu (schvaľuje návrhy Rady EÚ), rozpočtovú (môže odmietnuť rozpočet, okrem poľnohospodárskych položiek, ktoré sú určené samostatnými dohodami) a kontrolnú. Dohliada napríklad na komisárov, dodržiavanie ľudských práv či spoločnú zahraničnú politiku.

Táto inštitúcia je priestorom na vymieňanie politických názorov, či konfrontácie. Poslanci sa združujú a sedia spolu nie podľa toho odkiaľ prišli alebo podľa politických uskupení – kresťanskí demokrati a ľudovci majú veľmi početný klub, tiež socialisti či liberáli. Menšie kluby sú nacionalisti, zelení, či dokonca komunisti alebo euroskeptici.