Slnečná energia je zelená. 10 dôvodov prečo je budúcnosťou

Slnečná energia je zelená. 10 dôvodov prečo je budúcnosťou

Perfektný svet nefunguje. Vždy bude produkovať nejaké emisie – ale je v našich silách kontrolovať ich tak, aby naše zdroje boli obnoviteľné. Slnko je obrovská jadrová pec vzdialená 150 miliónov kilometrov od Zeme – a z nášho pohľadu je slnečná energia nevyčerpateľná.

Dnes máme k dispozícii celý mix rôznych energií, ktoré nám dávajú nádej do budúcnosti, že svet bude čistejším miestom: solárnu, veternú, geotermálnu a ďalšie. Tá slnečná – je najistejšia. Získava sa ťažko, celý proces je záležitosť šikovnej energie. Tu je 10 dôvodov, prečo by sme nad ňou mali premýšľať ako nad alternatívou do budúcnosti:

 1. Solárna technológia funguje už dnes. Technologickí giganti ako Google alebo Microsoft deklarujú, že ich obrovské dátové centrá fungujú v plnej miere z obnoviteľných zdrojov. Vo vyspelých krajinách sa vlády snažia o to, aby sa solárne panely dostali aj do obyčajných domácností – na Slovensku máme preto napríklad projekt Zelená domácnostiam.
 2. Zlacňuje. Čím viac solárnych fariem, čím viac výrobcov zariadenia, čím viac montážnych firiem, výskumníkov a najmä užívateľov – tým sa proces časom stáva menej nákladným. Už neplatí, že elektrika zo slnka je zábavka pre pár milionárov.
 3. Technológie sa zefektívňujú. Získať jeden kilowatt z určitej plochy panelov za určitý čas je postupom času ľahšie, pretože sa vyvíjajú a vyrábajú kvalitnejšie zariadenia. A v budúcnosti prídu ešte lepšie technológie.
 4. Slnko nahrádza fosílne palivá. Hlavným dôvodom je, samozrejme, zbaviť sa závislosti na fosílnych palivách, ktoré, keď sa raz vyťažia, najbližšie „budú“ možno tak za pol miliardy rokov. A ešte sa potrebujeme vysporiadať s ohromným znečistením, ktoré fosílne palivá produkujú.
 5. Slnko vychádza každý deň – a naša krajina sa nachádza v priaznivých podmienkach. Existujú presné hodiny, kedy je slnečná sústava najefektívnejšia – naopak, v noci, to nefunguje. Energiu však vieme skladovať, alebo kombinovať s inými druhmi (virtuálna batéria). Aj tu platí, že technológie sa vyvíjajú.
 6. Máme dostatok priestoru na panely. Máme dostatok pozemkov, kde sa slnečné energie môžu montovať. V domácnosti stačí obyčajná strecha, alebo múrik – panel sa dá nainštalovať takmer všade.
 7. Znečistenie je miminálne. Isté znečistenie vzniká pri výrobe zariadení a ich prevádzke, v porovnaní s inými typmi získavania energie je veľmi malé.
 8. Nemusíte mať strach z nehôd. Čo spôsobí nehoda v jadrovej elektrárni? Obrovskú kataklyzmu celého okolia. Uhlie, ropa, plyn, všetko čo intenzívne horí, je aj nebezpečné. Solárne elektrárne sú v porovnaní s tým mierumilovné.
 9. Návratnosť investície je rýchla. Nemusíte sa báť, že sa vám všetko začne vracať po desaťročiach. V tomto sú solárne technológie tiež výborné.
 10. Dostaneme pomoc z eurofondov. Je jasné, že minimálne európske vlády a Európska komisia má ako prioritu prebudovanie energetického systému na zelenší. Preto domácnosti môžu často dostať až 50 percent nákladov na zariadenia preplatených z fondov.

About admin

  You May Also Like