Ako odstrániť vodný kameň?

Ako odstrániť vodný kameň?

Vodný kameň potrápil nejednu domácnosť. Mnohým z nás môže pripadať, že sa tie kriedové šupinaté usadeniny dostanú všade, od varných kanvíc po sprchové hlavice a dokonca aj na miesta, ktoré nevidíte, ako vnútro vašej práčky . Nielenže to vyzerá zle, vodný kameň môže spôsobiť poškodenie spotrebičov a dokonca znížiť ich energetickú účinnosť.Udržať vodný kameň na uzde je neustály boj a môže sa nahromadiť veľmi rýchlo, ale pomocou niekoľkých jednoduchých trikov a produktov pre domácnosť je ľahké ho odstrániť.

Najúčinnejším spôsobom, ako odstrániť vodný kameň je zmäkčovač vody. Zmení tvrdosť vody a tak sa vodný kameň vôbec nebude tvoriť. Inštaluje sa na prívod vody do objektu, či rodinného domu. Predstavuje z dlhodobého hľadiska komplexné riešenie, aj dlhšiu životnosť spotrebičov.

Citrónová šťava a ocot

S týmito dvoma jednoduchými produktmi si budete môcť poradiť s väčšinou svojich problémov s vodným kameňom bez toho, aby ste museli siahať po drahých chemických odstraňovačoch vodného kameňa. Vodný kameň sa skladá z uhličitanu vápenatého a kyselina v citrónovej šťave a octe ho účinne rozkladá.

Ocot do kávovarov

Naplňte svoj kávovar dvoma šálkami octu a dvoma šálkami vody. Spustite kávovar. Potom ho naplňte vodou a spustite ďalší cyklus.

Pasta zo sódy bikarbóny

Pripravte si pastu z 1/4 vody a 3/4 sódy bikarbóny . Potrite ňou celý vodný kameň na kohútiku a nechajte hodinu odležať. Potom to utrite mäkkou handričkou.

Úprava vody

Ako sme už spomínali riešením môže byť tiež zmäkčovač vody, ktorý je v podstate filter na vodu. Tvrdú vodu spôsobuje zvýšený obsah minerálov vo vode ako vápnik a horčík. Tie sa usádzajú na povrchoch a tvoria vodný kameň. Ten odstráni po úprave aj reverzná osmóza , avšak pri veľmi tvrdej vode je vhodné riešiť úpravu zmäkčovačom vody.

Citrónová šťava a vaňa

Ak je na boku vane vodný kameň, môžete papierovú utierku namočenú do citrónovej šťavy (rovnako dobre poslúži aj ocot) a prilepte ju na bok vane. Keď sa vodný kameň rozpustí, utrite ho mäkkou handričkou alebo hubkou. Opláchnite čistou vodou a v prípade potreby zopakujte.

Ocot pre vašu toaletu

Do misky nalejte veľa octu a nechajte lúhovať aspoň 30 minút (ak je vodný kameň naozaj zlý, nechajte ho cez noc odmočiť). Nalejte trochu octu do rozprašovacej fľaše a nastriekajte aj pod okraj toalety. Keď vodný kameň zmäkne, použite kefku na toaletu a vydrhnite ho. Niekoľkokrát opláchnite, aby ste to všetko vyčistili.

Ocot je vhodný aj na sprchovú hlavicu

Naplňte sklenenú misku bielym octom. Vyberte sprchovú hlavicu, vložte ju do misy a nechajte cez noc namočiť. Opláchnite čistou vodou.

About admin

    You May Also Like