Rozdiel medzi laserovým a plazmovým rezaním

Rozdiel medzi laserovým a plazmovým rezaním

Použiť laserové alebo plazmové rezanie? To je otázka, ktorú kladú zákazníci výrobcom súčiastok. Odpoveď nie je nikdy jednoznačná, tým viac, že každý zákazník prichádza s inými požiadavkami, iným materiálom a podobne.

Princíp laserového rezania: Mimoriadne presné tepelné rezanie prostredníctvom sústredeného lúču. Obľúbená technológia, ak pri výrobe súčiastok existujú veľmi malé tolerancie (vyžaduje sa veľká presnosť). Laser je výborné riešenie pri rôznych kovoch a zliatinách, pri plastoch, veľmi tvrdom dreve a podobne.

Princíp plazmového rezania: Používa zmes rôznych plynov (počas procesu ionizovaných), ktoré pod extrémnou teplotou donútia vyparovanie sa materiálu. Používa sa často na hrubšie rezy, plazmové rezanie sa hodí aj na miesta, kde viete, že budú potom zvary. Plazma je vhodná na všetky typy kovov, ale len do určitej hrúbky.

Výhody a nevýhody laserových rezačiek: Veľká presnosť, malé drážky, veľká kvalita a hladkosť rezu, okamžitá pripravenosť súčiastky pre ďalšie úkony, napríklad zváranie. Skrátka, laser nepoškodzuje obrobok. Tenký materiál reže rýchlejšie ako plazma. Presnosť dosiahnete s toleranciou 0,02 mm – 0,05 mm už na bežne dostupných priemyselných prístrojoch. Laser môže rezať aj menej obvyklé materiály ako PVC, kožu, organické sklo, textil… Nevýhodou je cena (investícia aj údržba) a tiež, že laser nie je efektívny pri hrubších materiáloch.

 Výhody a nevýhody plazmových rezačiek: Plazmové rezanie je vo všeobecnosti rýchle (najmä pri stredne hrubých plechoch) a relatívne lacné (vstupná investícia aj údržba). Kolmosť rezu však nebýva ideálna. Plazma produkuje reznú trosku, odpad, ktorý je navyše treba zbrúsiť z hrán rezu. Pri rezaní sa produkuje odpadový škodlivý  plyn, svetelný oblúk a prach. Niekedy je možné rezať pod vodou, vtedy sa prašnosť zlepší. Rezná štrbina plazmy je väčšia ako u laseru, pretože laser pracuje na bodovom systéme, kým horák plazmy má vždy nejakú plôšku. Plazma je však menej náročný systém, dá sa ľahšie presúvať, má aj nižšie nároky na znalosti a zručnosti operátorov.

Každý z týchto obrábacích systémov je vhodné používať v programovateľnom prístroji – CNC. Nedá sa povedať, žeby jedna technológia kraľovala priemyslu – stále sú obľúbené klasické CNC obrábacie nástroje typu frézy, brúsky a podobne. Pretože sa hodia na všetko, sú viac univerzálne ako plazma a laser, obrábanie otáčacou hlavou nezanecháva napríklad spálené okraje. Takže nakoniec je to vždy na vás, čo si vyberiete.

About admin

    You May Also Like