Nabíjačky elektromobilov zvyšujú spokojnosť zamestnancov a prispievajú k rozvoju infraštruktúry

Nabíjačky elektromobilov zvyšujú spokojnosť zamestnancov a prispievajú k rozvoju infraštruktúry

Každé desiate auto predané v Európskej únii je elektromobil. Niektorí majitelia tak robia iba kvôli prestíže, iní kvôli svetovej klíme – čo je ale stále problém, je infraštruktúra.

Systém benzínových púmp a ich zásobovania sa budoval 100 rokov – na druhú stranu, na vyšší odber elektrickej energie treba byť tiež pripravený. Na bežnej benzínke natankujete za pár minút, v nabíjacej stanice pre autá to trvá hodiny, dokonca aj v tých najrýchlejších je to aspoň hodina. Je jasné, že na ambiciózny plán prejsť na elektroautá, potrebujeme nielen lacnejšie autá a lepšie technológie, ale aj dobudovať infraštruktúru nabíjacích staníc. Nuž a tiež, aby zdrojom výroby energie, boli nízkouhlíkové technológie – slnko, vietor, pohyb – a nie fosílne palivá. Veľká výzva.

Ak sa pozrieme na mapu nabíjacích staníc – či už v EÚ, v Amerike alebo na Slovensku – zístime, že nabíjačky sú hustejšie len vo väčších mestách, kým na vidieku a medzi mestami zívajú veľké medzery (tieto medzery by mohli zaplniť najmä parkoviská pri penziónoch a moterestoch). Účet nie je malý, počíta sa v stovkách miliárd eur, samozrejme, rozložených na dlhší čas a po celom kontinente. Ale aj tak je jasné, že bez zapojenia sa obyvateľstva, nemôže byť toto podujatia tlačené iba zhora. Musia sa pridať všetci. Do roku 2030 by malo byť na svete štvrť miliardy elektromobilov a EÚ chce viesť.

Zaobstarať si do firmy vlastnú nabíjaciu stanicu znamená vec prestíže (záujem o budúcnosť planéty), náskok pred konkurenciou, ale aj tieto výhody pre zamestnancov:

  • Pohodlné nabíjanie počas pracovnej doby. Hlavným otáznikom vodičov je – aký bude môj elektromobil mať dojazd? V dennej rutine sa pohybuje medzi domácnosťou a prácou, najazdí menej ako 100 kilometrov (jedno nabitie) a auto počas práce stojí odparkované – ideálne podmienky na pripojenie do zástrčky.
  • Vlastný systém nabíjania láka prémiových zamestnancov. Perspektívni a šikovní zamestnanci sa zaujímajú o elektromobilitu, podľa výskumov dokonca mileniáli sú ochotní mať menší plat, ak ich práca bude vykazovať aspekty zelenej revolúcie. V technologických firmách sú nabíjačky vyslovene žiaduce – zamestnanci pracujúci hlavami totiž aj nad tými vecami rozmýšľajú a vyžadujú ich.
  • Zvýši sa produktivita práce. Zamestnanci totiž nemusia zložito hľadať komerčné nabíjacie stanice, ak ich majú po ruke. Ušetrí im to čas a nebudú meškať, ak nezoženú voľný slot na nejakej verejnej nabíjačke.
  • Daňové úľavy. Za používanie elektromobilov už asi v dvadsiatich krajinách EÚ platia daňové úľavy – ako inak, prím hrá v tomto Nemecko.

About admin

    You May Also Like