Pristavujeme terasu: Plánovanie v domácnosti

Pristavujeme terasu: Plánovanie v domácnosti

Každý dom nemusí mať terasu. Časom sa k nej dostanete – ani Rím nepostavili za deň. Je to náročné a nákladné? Nie, môže to byť pomerne lacná vec, najmä ak ste zruční a zvyknutí na svojpomocné práce. Čo zvážiť na začiatku:

  • Bude terasa prízemná, alebo na poschodí? Napríklad časť rovnej strechy sa dá na ňu prestavať, vtedy je to komplikovanejšie, lebo sa bude chodiť po strešnej izolácii.
  • Ako bude terasa orientovaná? Zvyčajne chcete pekný výhľad. Najkrajšiu panorámu v okolí. A tak aby ste napríklad cez deň mali na nej možno aj chládok a večer mohli pozorovať západ slnka. Hlavnými prekážkami sú stromy a domy susedov.
  • Navrhnutie, spočítajte si veľkosti, tvar, apod. materiálov, ktoré budete potrebovať. Rovnako je dôležité zvážiť, ako bude terasa pristavená k domu a ako bude zabezpečený drenážny systém, aby sa zabránilo vode vstupujúcej do domu.
  • Iní zainteresovaní sú napr. stavebný úrad (potrebujete povolenie), firma, čo vám pomôže a podobne.

Samozrejme, nie každý dom potrebuje terasu – napríklad ak by mala byť na úkor trávnika, bazéna alebo čohokoľvek. Pekná terasa ale prevzdušňuje dvor, je pohodlná, balkónové a terasové dvere umožňujú nový rýchly vstup do stavby (trebárs prakticky – do letnej kuchynky). Terasa je ideálna pre posedenie či už s priateľmi, rodinou, alebo osamote s knihou.

Niektoré terasy majú úžitkovú hodnotu: pri orientácii na juh môžu chrániť interiér pred nadmerným ohrievaním od slnka a šetriť tak trochu energiu na klimatizáciu. Poprípade naopak – v zime na terase môžete mať terasový ohrievač a užívať si vonkajšie prostredie aj keď je všade chladno.

Aké dvere na terasu? Napríklad posuvné – HS portál, skladacie dvere, vzdušné francúzske, otočné alebo priklápacie – fantázii sa medze nekladú.

About admin

    You May Also Like