Môj prvý ovocný sad: Ako začať

Môj prvý ovocný sad: Ako začať

Ak máte nevyužitú pôdu, možno vás napadlo vysadiť ovocný sad. Ak ste mali predchádzajúce skúsenosti s výsadbou a údržbou stromov, je to ďalší dôvod, prečo by ste boli dokonalí na údržbu ovocného sadu.  Chce to len určité odhodlanie. A, samozrejme, prácu, ktorá je niekedy sezónne náročnejšia, avšak o to krajšie plody prináša – doslova.

Ak vám na vašom pozemku nikdy nevyrástol strom, možno nebudete chcieť investovať čas a peniaze do nákupu mnohých stromov. Ak nemáte skúsenosti, budete chcieť začať s iba jedným alebo dvoma stromami, aby ste získali pocit z procesu pestovania. Ak ste raz videli celý strom až do dospelosti, pravdepodobne ste dosť skúsení na to, aby ste zvládli viac stromov. Nikdy by ste nemali zasadiť toľko stromov, že budete ohromení. Vysádzajte iba to, čo zvládnete.

Spravidla, ak začínate s veľkým počtom stromov, budete chcieť, aby boli všetky rovnakého typu. Ak všetky vyžadujú rovnaké množstvo vody a výživných látok, nebudete musieť tráviť toľko času individuálnym stravovaním pri rôznych druhoch stromov. Ďalšou výhodou je, že sa oboznámite s procesom pestovania konkrétneho stromu. Nebudete ohromení tým, že máte veľa rôznych typov, ale namiesto toho sa stanete majstrom tohto konkrétneho typu.

Ak už na vašom pozemku rastie strom, ktorý ste udržiavali od jeho detstva, viete, že pôda je pre tento typ stromu a pre podobné stromy prijateľná. Pretože ste už tento druh stromu pestovali, nemali by ste mať problém s otestovaním celej pôdy, aby ste sa ubezpečili, že je obdobou segmentu, do ktorého ste už sadili. Potom už stačí len vypestovať viac stromov a spôsobiť, aby bol proces rovnaký ako predtým. Pretože ste sa rovnakými problémami už v minulosti zaoberali, pravdepodobne máte dobrú predstavu o tom, ako zaobchádzať so škodcami, ktorí by sa mohli vyskytnúť počas rastu.

Spravidla v sade sú stromy zasadené v rade, potom sú orezané tak, aby mali dvojrozmerný tvar. Toto je známe ako tvar ventilátora alebo špalera. V strede je jedna hlavná vetva, ktorá je úplne zvislá, a potom niekoľko vetiev, ktoré idú nabok. Ak sú bočné vetvy vodorovné, nazýva sa to špalír. Ak sú sklonené, je to známe ako ventilátor. Spravidla sa tieto 2 tvary používajú v sadoch kvôli ich kompaktnosti. Ich použitím umožníte, aby na určitom množstve priestoru bolo oveľa viac stromov. Ak však ochrana pôdy nie je problémom alebo sa neusilujete o efektivitu, mali by ste sa držať tradičného tvaru stromu.

Na pomoc pri polievaní stromov by ste mali nainštalovať buď postrekovací systém alebo zavlažovací systém. Postrekovače si vyžadujú väčšiu údržbu, ale ak vykopáte zavlažovací žľab, potom je naozaj ľahké každý deň len pár minút bežať na kohútiku a dostať sa ku všetkým stromom. Ide len o to, čo by ste uprednostnili.

Akonáhle vaša zbierka stromov začne prinášať veľké množstvo ovocia, môžete zvážiť založenie ovocného stánku alebo účasť na farmárskom trhu. Namiesto toho, aby ste ovocie nechali zbytočne plytvať, alebo sa ich snažte zjesť všetky (čo môže viesť k nepríjemným bolestiam žalúdka), môžete nechať zvyšok sveta vychutnať si produkt vašej intenzívnej práce. Ak sa stanete populárnym predajcom, môžete dokonca návratne dosiahnuť slušnú návratnosť svojej investície. Nemôžete však rátať s tým, že zarobíte veľmi veľa peňazí. Založenie sadu by nemalo byť kapitalistickou investíciou. Jeden by ste mali založiť, iba ak máte vášeň pre stromy.

About admin

    You May Also Like