Francúzske, plastové alebo eurookná. Aké okná do domácnosti?

Francúzske, plastové alebo eurookná. Aké okná do domácnosti?

Okná sú oči do domu – sú praktické, sú funkčné, sú estetické a veľkou mierou sa podieľajú na tom ako sa doma cítite.

Či už do novostavby alebo do prerábaného domu, okná sú veľká investícia – čaká sa od nich, že vydržia desaťročia. Preto si dajme s ich výberom načas.

Povedzme si pre a proti niekoľkých typov okien.

Eurookná

Klasický materiál je drevo. Aj dnes má stále čo povedať. Môže sa kombinovať s inými materiálmi (napríklad s hliníkom), ale tradičné drevené hranoly sú veľmi účinnou zábranou medzi počasím vonku a pohodlím vnútri. Eurookná sú nadčasové. Drevený vzhľad je krásny a vkusný, estetika je na vysokej úrovni. S drevom sa dobre pracuje, dá sa dobre ošetrovať (nevýhoda je – že ho treba ošetrovať, napríklad, keď si na neho robí zálusk drobný hmyz), drevené okná sa dajú natierať inou farbou ako sú od výroby. Majú výborné izolačné vlastnosti – ak sú naozaj kvalitné a dobre osadené. Majú čarovnú vlastnosť, že drevo dýcha – stavby s drevenými oknami sú menej náchylné na plesne, vlhnutie stien a rohov, čo je tradičný neduh pri plastových oknách. Drevo tiež pracuje – a prispôsobuje sa sklenenej tabuli. Eurookná sú relatívne nenákladné, ľahko umývateľné, sú ekologické, ale tradične vyžadujú istú mieru údržby.

Francúzske okná

Vyše tristoročná móda okine, ktoré sú po celej výške steny (a preto pod nimi nemôžu byť radiátory – francúzske okná sa zvyknú kombinovať s podlahovým kúrením). Pôsobia draho a miestnosti s nimi sú presvetlené – to dobre vplýva na ľudskú psychiku. Francúzskych okien je viacero typov, môžu byť posuvné, bezbariérové, dovnútra otváracie a podobne. Lacnejšie sú plastové, drahšie sú drevené – čím väčší kus, tým je ťažšie dostať dostatočný hranol dreva a preto sa drevené francúzske okná kombinujú s inými materiálmi. Odmenou je naozaj elegantný vzhľad. Ich slabinou je, že cez ne môže unikať v zime viac tepla ako by ste chceli – dbajte na izoláciu a správne vetranie.

Plastové okná

Do módy prišli pred istým časom vďaka svojej cene, výdrži a skvelým izolačným vlastnostiam. Plastové okná sú dnes štandard, výborne tesnia (ale „nedýchajú“) a majú ich radi ľudia, ktorí nemajú radi údržbu okien. Ľahko sa umývajú, existuje obrovské množstvo kovaní a mechanizmov, profilov, tvarov… Ich odolnosť je asi najvyššia zo všetkých okien, ostatne ako u všetkého z tuhého plastu. Plastové okná sa nedeformujú a nekrútia, nenapádajú ich červotoče, sú efektívne pre výrobcu, montážnu firmu aj užívateľa.

About admin

    You May Also Like