Nezabudnite na drobnosti: Ako vybaviť školáka

Nezabudnite na drobnosti: Ako vybaviť školáka

Zoznamy pri nákupe školských potrieb bývajú plné: našťastie, rokmi sa až tak nemenia. Hlavné slovo má mať dospelý (ktorý to ostane platí), ale konzultovať môžu aj deti: oni to budú každý deň nosiť na chrbte.

Vezmime si peračník: dieťa si väčšinu všíma obrázok navrchu, z akej rozprávky, témy, farby je. Skúsenejší človek rozhodne, či je treba jedno, dvoj alebo troj poschodový peračník. Môžu byť z textílie, z plasu, z kože, kovu, dokonca z dreva (retro sa vracia do módy), najdôležitejšie je čím ho naplniť. Základ sú perá (bombičkové, plniace, guľôčkové, keramické, viacfarebné, gumovacie…). Rozhodne ich musí byť viac než len jedno plus jedno náhradné. Ceruzky sú často potrebné (určite si všetci pamätáme, že jednotka je mäkká ale nešikovná ruka ju rozmazáva po papieri, trojka je tvrdá a ťažšie sa ňu kresli). Aj do ceruziek máme náharadné tuhy (alebo malé struhátka), potom máme v peračníku fixky, pastelky, zvýrazňovače… Nechýbať nesme guma a rysovacie potreby, či kružidlo. Všetko završuje rozvrh hodín, ktorý môže byť teoreticky kdekoľvek ale veľmi sa hodí priesvitný obal, ktorý na peračníku často býva.

Výtvarná výchova býva často len raz do týždňa, takže vytvarné potreby sa berú príležitostne. Zato výbava býva širšia než u nejakého umelca – v kufríku či vrecku sú často vodové farby (tie sú pre deti klasika, nezabudnite na kalíšky vody), temperové farby (pozor, nezababrite od nich všetko, poriadne uzatvárať a ukladať), k farbám štetce rôznych veľkostí a šírky (aspoň tri rôzne), pastelky, voskovky, platestlína, farbičky (ktoré nenosíte celý týždeň), lepidlo (také čo aj drží), tuš, atrament a pero… A plno handričiek, lebo vymenovaná výbava často končí inde ako na výkrese. Hodí sa preto aj zástera, obrus alebo pracovné tričko. A potom špajdle, farebné papiere, krepový papier, nožničky, kreatívnejšie učiteľky výtvarnej výchovy budú pýtať aj staré noviny alebo časopisy… musíte sa pripraviť na rozmary školy.

Školská taška, samozrejme, obsahuje zošity rôznych veľkostí (linajkové a čisté), podložky, obaly na zošity, zvláštnu priehradku na desiatu, priehradku na fľašku (býva zvonka), veľmi dobre chránenú priehradku na drobné peniaze, kľúče, preukážky a podobne. Hygienické potreby by nemali chýbať nikdy a nikde.

Čo ostáva? Vrecko na telocvik. V chladnejšie počasie dlhšie tepláky (alebo súprava), v teplejšie mesiace krátke športové nohavice. Športová obuv a prezuvky sú úplny základ – bez nich sa cvičí veľmi zle. Bez tenisiek nemusia pustiť dieťa do telocvične (v normálnch topánkach by robilo šmuhy), náhradné mikiny, šiltovky, však to dobre poznáte zo svojich čias.

About admin

    You May Also Like