S akým nožom do lesa

S akým nožom do lesa

Či už za prácou alebo za zábavou, nôž sa v lese hodí vždy – kvalitná čepeľ na opasku, v batohu, alebo zatvorená vo vrecku plní funkciu multinástroja.

Bushcraft. Ak máte takýto koníček, zrejme hľadáte niečo byteľné s čepeľou medzi 5 až 10 centimetrami. Rezbárske nožíky sú v skutočnosti najlepšie tie s kratučkými špeciálne tvarovanými čepeľami, ale bushcraftové nože musia byť univerzálne, pomôžete si s nimi pri príprave dreva na oheň aj príprave večere… Bushcraft je nový termín, ale na Slovensku sa mu venujeme odjakživa – naši otcovia používali výrazy ako zálesáctvo alebo tramping, ale ide o to isté. Slovo craft naznačuje, že človek si v prírode chce aj niečo vystružlikať, vychádzkovú palicu, lyžiču, alebo čokoľvek čo nám urobí radosť. Buscraftové nože pripomnajú dýky, majú dlhé súmerné čepele, rovnomerné rúčky, preferuje sa fuknčnosť a pohodlie pred ozdobnosťou. Musí byť ľahký, dobre padnúci do ruky, vhodný na pracovné rezanie tvrdých materiálov a prípravy jedla – bushcraftové nože sa podobajú na armádne.

Lovecké a poľovnícke nože. Asi žiadny sortiment nožov nie je tak široký ako tie určené pre poľovníkov – poľovníci sú výborní zákazníci, nožov potrebujú veľa a často ich dostávajú ako darčeky. Tieto nože majú často rúčky akoby z jelenieho parožia alebo s inou lesnou ozdobou, no ich hlavným účelom je rezať, často ulovenú zver, konáre a čokoľvek potrebujete. Veľké nože nie sú praktické, skôr strednej veľkosti a vždy sa hodí puzdro nositeľné na opasku.

Hubársky vreckový nožík. Hubárstvo je mimoriadne obľúbené v našich zemepisných šírkach. Zodpovedný hubár, samozrejme, nevytrháva všetko čo vidí, ak nájde pekný hríb, tak ho odreže a dole nechá časť hlúbika s výtrusmi, aby sa huba mohla ďalej šíriť. Hubárske nože sú malé a skladné, niekedy mávajú na rúčke maličkú metličku na čistenie – to je ich poznávací znak. Druhý poznávací znak je tenká polmesiacovito zahnutá čepeľ, ktorá je ideálna na odrezávanie mäkkých častí húb. Netreba pripomínať, že tento nožík musí byť ideálne ostrý – polmesiacovité čepele sa ťažšie brúsia.

Rybárstvo. Rybári nosia rôzne čepele, ale originál rybársky nôž má vždy dlhú štíhlu čepeľ, s ktorou sa ľahko porcuje rybina alebo oddeľujú časti úlovku od seba. Mali by mať nepriľnavú vrstvu na prácu s mäsom a mali by byť dosť odolné voči vlhkosti. Vrúbkovaná časť na odstraňovanie šupín, pogumovaná protišmyková rúčka – rybárske náčinie je dosť špecifické.

Turista na pikniku. Sviatočný turista, ktorý si ide opiecť špekačku alebo pod stan upotrebí všetko – pokojne aj kuchynský nôž z domova. Turistické a kempingové nože bývajú často zatváracie, bezpečné a určené hlavne na porcovanie bežných potravín. A tiež nebývajú drahé, lebo turistika je považovaná za kratochvíľu pre všetkých.

Švajčiarske nožíky. Klasickí výborní spoločníci a skvelé darčeky pre príbuzných (obzvlášť mužského pohlavia). Tie najmenšie sa dajú nosiť takmer na kľúčenke, tie najväčšie sú mohutné multitooly s desiatkami rôznych nástrojov – vývrtky, pílky, pinzety, otvárače, nožničky, kliešte… Švajčiarsky nožík nikdy plnohodnotne nenahradí 1 kvalitný nástroj, ale slúžia ako pohotovostné náhrady keď nič iné nie je po ruke.

Ostatné. Nožové pílky, mačety, karambity (obľúbené aj ako darčeky pre hráčov počítačových hier), bajonety, sekerky, nože- motýliky – výber je obrovský a vždy platí, že s dobrou čepeľou toho urobíte veľa.

About admin

    You May Also Like