Nebojte sa vziať skrutkovač do ruky, ušetríte
Je možné, že vďaka počítačom a internetu už končí doba domácich majstrov a opravárov. Naozaj, keď sme ešte nepozerali toľko do obrazoviek, v televízii nič nedávali, mali sme oveľa viac času sa vŕtať v technike, motoroch, elektrike a tak ďalej a tak ďalej. Na druhú stranu, poriadny gazda stále vie koľko môže ušetriť, keď si veci doma montuje sám.
Tak napríklad samoinštalačné klimatizácie. Cenník nejakej inštalatérskej firmy si dokážete vygoogliť za pár sekúnd. Tak v primere je to okolo 200 eur – alebo aj viac. Nie je to zlodejina, hoci sa u vás robotníci možno nezdržia ani pol dňa. Treba vziať do úvahy, že sem musia prísť na obhliadku, musia mať nakúpené nástroje, materiál, certifikát alebo školenie na prácu, polovicu zo všetkých príjmov im vezme štát… Skrátka montáž klimatizácie môže stáť dosť podstatnú sumu z ceny samotného prístroja.
Preto firmy vyrábajúce klimatizácie vyvinuli tzv. samoinštalačné klimatizácie. Mieria nimi na najlacnejší trh. Sú totiž pomerne malé, menej výkonné (ako klasické vstavané split klimatizácie), no najmä lacnejšie. Nízka cena a žiadne náklady na montérsku firmu, to je filozofia samoinštalačných klimatizácií – a aby si ich mohli dovoliť aj menej majetné domácnosti. Ostatne, počas najväčších horúčav to príde vhod každému.
Samozrejme, predpokladá sa, že základné nástroje – skrutkovač, vŕtačku, vodováhu a podobne – máte doma. Teoreticky by ste nemali potrebovať pomocníka, prístroje sú dostatočne ľahké. Aj keď pomocník sa vždy zíde, napríklad aby urobil čiarku tesárskou ceruzou a podobne, to však zvládne aj náhodne okoloidúci člen rodiny. Hlavná časť spočíva v namontovaní konzoly, na ktorú sa klimatizácia osadí. Pripájať ju priamo do elektriny už nemusíte, asi tu bude klasický kábel do zástrčky.
Je dobré si dopredu naštudovať manuál / návod, aby ste potom neboli zaskočení. Osadenie treba dobre premyslieť, kvôli hlučnosti napríklad nechcete ju mať blízko miesta na spanie a pod. Musíte myslieť na prívod elektriny a odvod vody. Zakúpený prístroj by napriek nižšej cene a možno aj kvalite (neodporúča sa najlacnejšie prístroje mať zapnuté nonstop, skôr v prípade potreby) by mal mať väčšinu funkcií ako majú niekoľkonásobne drahšie klimatizácie, čiže ochranu proti zamrznutiu vonkajšej jednotky, antikorózny ochranný náter, turbo režim, spánkový režim, diaľkové ovládanie, automatický či pohotovostný režim, bezpečnostné poistky, zohrievací režim… to už sa líši kus od kusu. Hlavné je, že si všetko spravíte sami.
Jednoducho – keď nemáte obe ruky ľavé, ušetríte.