Zopár rád pred kúpou nového sprchového boxu

Zopár rád pred kúpou nového sprchového boxu

Sprchy si doma zariaďujeme len pár-krát za život, preto je dobré nakúpiť spoľahlivé vybavenie, aby sme mali roky pokoj a užívali si svoju kúpeľňu.

Na začiatku nás okolnosti postavia pred voľbu – chceme otvorený sprchový kút, alebo sa v obchode spýtame na uzatvorené sprchové boxy? Otvorená varianta je prirodzene vsunutá do architektúry kúpelne. Striekajúcu vodu zadržiavame dverami, sklenenou zástavou alebo len obyčajným závesom. Ide väčšinou o lacnejšiu variantu s pár výhodami a pár nevýhodami. Otvorený kút môže byť priestornejší, ale zase nezadržiava paru a teplo, čo obzvlášť v zime človek pocíti doslova na vlastnej koži.

Uzatvorená varianta je hotový výrobok od výrobcu so všetkým. Na dne je väčšinou vanička, zástena boxu sa dá dokonale uzatvoriť, úniku vody či tepla bránia gumenné tesnenia. Dizajnov je na trhu nepreberné množstvo, rovnako ako rôznych cenových kategórií. Najväčšou výhodou tohto modelu je kompatibilita. Horšie je ak nakúpite medzi najlacnejšími boxami a vtedy sa pod vami prehýba vanička alebo sa ťažko špinia špáry. Luxusné boxy, samozrejme, takýmito neduhmi netrpia. Najlepšia je asi zlatá stredná cesta. Ale už aj lacnejšie modely zoženiete vybavené rôznymi doplnkami spríjemňujúcimi očistu. Masážne sprchovacie boxy s rôznymi nastaviteľnými tryskami sa dajú zohnať už od zhruba 400 eur.

Keď už box do kúpelne osadíme, mali by sme dbať, aby bol do neho dobrý prístup, ale najmä – aby box neblokoval ostatné vybavenie v kúpelni, napríklad vaňu, radiátor, okno a podobne. Kúpelne bývajú občas maličké a nájdete v nich rôzne krkolomné núdzové riešenia. Ideálne je, ak z kúta vidíte dobre na dvere. Prístup by sme mali mať k boxu nielen kvôli sprchovaniu, ale aj kvôli čisteniu – to znamená, dostať sa k nemu čo možno z najviac strán. Ak nemáme pod nohami vaničku, podlaha by mala byť vyspádovaná, aby voda odtekala sporiadane do odtoku (a vtedy potrebujeme na dlažbu aj kvalitnú hydroizoláciu, aby nám podlahu nevydulo a my sme ju nemuseli po pár mesiacoch od kúpy nového boxu vytrhávať).

Výrobcovia používajú na boxy rôzne materiály, lacnejšie plechy, kvalitnejšiu keramiku alebo akrylát a smalt… Mramor je už úplný luxus, aspoň v našich zemepisných šírkach. Pri kúpe je dobré sa informovať na všetky doplnky, je možné, že budete musieť niečo dokúpiť. Napríklad zrkladlá, dodatočné madlá na držanie pri vychádzaní z boxu, dávkovače na mydlo, držiaky na uteráky a podobne. Kúpeľňové doplnky sú však maličká investícia v porovnaní so samotným boxom, ktorý nezriedka treba zmontovať doma na kolene. Občas je to pomerne náročná zábavka – pochopiť, čo mali inžinieri vymýšľajúci sprchový kút zrovna na mysli, keď projektovali svoju skladačku.

No a napokon drobná poznámka. Sprcha nie je len miesto vykonávania hygieny, ale môžeme si to tu aj dosť užiť a dostať sa do dobrej nálady :).

About admin

    You May Also Like