9 dôvodov prečo sa netreba báť šijacieho stroja

9 dôvodov prečo sa netreba báť šijacieho stroja

Je šitie iba pre domáce gazdinky? Samozrejme, že nie! Krajčírstvo je poctivá práca, ale aj zábavný koníček, ekonomický, ekologický – a navyše, s výsledkami, na ktoré môže byť každý hrdý.

 1. Šitie doma šetrí peniaze. V Číne možno ušijú nohavice skoro zadarmo, ale potom ich sem musí niekto dopraviť, niekto ich draho predať a niekto na nich ešte stihne našiť predražené logo – nakoniec kúpite kus oblečenia za 50 euro, ktorý by vás pri domácej práci vyšiel možno na 10-15 euro. Mamičky na materskej si šitím veci pre detičky odjakživa pomáhali – a pomáhať budú.
 2. Nezávislosť. Nikto vám nič nediktuje. Zabudnite na to, čo píšu v časopisoch alebo čo vám hovoria módne domy. Teraz ste módny dom vy. Látky nakúpite online a môžete sa do pustiť do toho.
 3. Prebudí sa kreatívec vo vás. Samozrejme, nikto vám nekáže šiť iba čisto úžitkové veci na „prežitie rodiny“. Môžete sa vyblázniť v rôznych kostýmoch, doplnkoch, izbových drobnostiach… Len málo ľudských činností otvára dvere kreativite dokorán práve tak ako šitie.
 4. Nikdy nestretnete svoju „kópiu“. Ľudia čo nakupujú tie isté veci v tých istých obchodoch na ulici často stretávajú niekoho, kto má na sebe to isté. Najmä dámam to spôsobuje veľké rozpaky. A nájsť na plese také isté šaty? To je spoločenská samovražda. To, čo si ušijete, bude navždy unikátny originál. Materiálov sú k dispozícii tisíce, stačí prehľadať obchody s látkami ako napríklad Bubulákovo.
 5. Šikovná ruka sa nestratí. Pocvičíte sa, a naraz zistíte, že si dokážete opraviť zips, prišiť gombík, zamaskovať trhlinku a sto ďalších drobností, ktoré však väčšina populácie už neovláda a preto radšej vyhadzujú oblečenie ako si elegantne predlžujú jeho životnosť.
 6. Máte čo darovať na sviatky. No áno, ručne vyrábané darčeky sú predsa tie najkrajšie :). Šikovná krajčírka (alebo krajčír) zaplavujú rodinu a známych svojími praktickými alebo čisto estetickými výrobkami. A každý vie, že je to od srdca, nie ako nejaký nezmysel z obchodu.
 7. Nie je to vôbec ťažké.  Plno koníčkov vás môže odradiť svojou náročnosťou… šitie z látok môže byť ľahké, alebo lepšie povedané – odstupňované v rôznych úrovniach. Pre radosť si každý dokáže niečo „spichnúť“. A časom sa z vás môže stať rešpektovaný majster remesla. Alebo umelec.
 8. Môžete si privyrobiť. Určite ste si už všimli ako veľa ľudí predáva svoje drobné výrobky na internete. Ani to nie je vôbec komplikované. Ak máte voľný čas a nemáte najväčšiu výplatu, určite sa vám niečo navyše zíde. Navyše, dobré krajčírky začínajú byť pomerne nedostatkový tovar. Privyrobíte si aj zákazkovým šitím alebo trebárs úpravou šiat a podobne.
 9. Zelená cesta. A nakoniec, ako sme spomenuli už v úvode… Domáce krajčírstvo môžete byť vaša zelená cesta ako pomôcť životnému prostrediu, vynecháte plasty a rôzne remeselné syntetické materiály ako napríkald mikrovlákna, ktoré znečisťujú zásoby vody, nájdete si dobrý obchod s látkami, budete šiť len z vlny, bavlny a prírodných materiálov – a budete šetriť prírodu aj peňaženku.

About admin

  You May Also Like