Ako na vlastný ohňostroj

Ako na vlastný ohňostroj

Koniec roka sa oslavuje ohňostrojmi a výbuchmi zábavnej pyrotechniky. Na menší ohňostroj nepotrebujete odpaľovača s licenciou – môžete si ho zostaviť aj vy sami, s pyrotechnikou, ktorá je k dispozícii vo voľnom predaji.

Vlastná pyrotechnická show, to znie dobre. Musíte, samozrejme, pamätať na všetky tie zásady bezpečnosti a určite nemôžete pri tom byť opití. Kým škrtnete zápalkou, je dobré vedieť pár vecí.

Ohňostroj si môžete kúpiť už aj ako predpripravenú sadu v obchode s pyrotechnikou. Ak nakupujete na internete, je možné sa dostať k videu ako bude finálna show vyzerať – to je veľmi užitočné. Dôležitá je aj dĺžka ohňostroju, samzrejme, čím dlhšie, tým väčší efekt – no konečná dĺžka sa väčšinou mierne líši od presného údaju na obale. Predsa len, odhad pri výbuchoch je trochu hrubší. V zásade je však pravidlo veľmi jednoduché – čím viac peňazí do zážitku investujete, tým to trvá dlhšie.

Pre klasický amatérsky ohňostroj sa väčšinou používajú klasické výrobky z pyrotechnického sortimentu (opäť dodávame, že ich možno dostať v kategórii, ktorá spadá pod voľný predaj a je limitovaná iba dospelým vekom zákazníka) – čiže rakety s farebnými efektami, rímske sviece, gejzíry, kompaktné batérie alebo pumy.

Ak si sadu na ohňostroj skladáte sami, pamätajte, žeby váš produkt mal disponovať rôznymi farbami, ale aj tvarmi na oblohe. Nemalo by to byť skrátka statické. A tak kvety striedajú vŕby, ohňové stĺpy, dračie vajcia, palm a podobne. A aj ohňostroje majú svoje scenáre a tempo, ktoré ku koncu predstavenia spravidla graduje. Ak sú napríklad výbuchy príliš „riedke“, divákom sa váš súkromný ohňostroj môže zdať nezaujímavý.

Mimochodom, ak plánujete ohňostroj pri nej príležitosti ako je Silvester (trebárs oslava narodenín, spoločenské podujatie a pod.), určite potrebujete povolenie miestnej samosprávy. Inak vám môže byť uložená pokuta. Pretože aj keď ste napríklad na súkromnom či firemnom pozemku, váš hlučný a svetelný produkt zasiahne do širokého  okolia. Zábavná pyrotechnika má zabávať, nie vyrušovať.

Nuž a aj amatérsky odpaľovač musí poznať všetky zásady bezpečnosti pri odpaľovaní pyrotechniky – napríklad akým miestam sa vyhýbať, ako naložiť so zlyhanými výrobkami a podobne (všetko dôležité by malo byť na obale samotných výrobkov). A mal by byť ohľaduplný k inými ľuďom, zvieratám či životnému prostrediu.

A to najlepšie na záver – každý ohňostroj je originál. Vždy sa trochu líši od iného ohňostroja.

About admin

    You May Also Like