Motorový olej predĺži životnosť auta. Nechajte si poradiť a neexperimentujte

Motorový olej predĺži životnosť auta. Nechajte si poradiť a neexperimentujte

Univerzálna rada – kedy presne pristúpiť k výmene oleja – zrejme neexistuje. Výrobca vám môže dať odporúčanie (napríklad 20 tisíc kilometrov alebo 2 roky), no o auto sa už musíte starať vy. Netreba čakať ani na blikajúcu kontrolu, je dobré skrátka olej fyzicky kontrolovať čas od času na ryske.

Ak jazdíte po meste, olej musíte meniť častejšie, rovnako ako keď idete na biopalivo. Ak vám vŕtajú v hlave údaje jednotlivých olejov, spýtajte sa skúseného automechanika, dovozcu áut, alebo si prezrite manauál. Najdôležitejšie údaje pri oleji sú viskozita a výkonnosť. Značka až tak nerozhoduje, dokonca zákony zakazujú výrobcom automobilov odporúčať konkrétne značky olejov. Európska únia sa obáva kartelových dohôd medzi automobilkami a výrobcami olejov, na druhú stranu, komplexnosť dnešných technológií núti automobilky, aby boli v prípade odporúčaní veľmi špecifické.

Do oleja sa môže pridávať aj aditívum, ktoré zlepšuje vlastnosti oleja, no to je už pokročilejšia téma. Ale drahé oleje už akoby aditívum obsahovali od výroby.

Viskozita oleja sa označuje písmenom W a dvomi číslami. Prvé číslo znamená schopnosť udržať si stabilnú tekutosť za rôznych teplôt a druhé číslo odolnosť proti strate hustote. Znie to ako alchýmia, práve preto sa ľudia tak často radia v servisoch s automechanikmi.

Niektoré motorové oleje (minerálne a syntetické) by sa medzi sebou nemali miešať. Je zbytočné kupovať si olej s väčšou výkonnosťou ako stačí pre vaše vozidlo – predraží  sa to. Vôbec neplatí, že olej ako olej. Minerálne oleje sú také, ktoré sa vyrábajú z ropy „prirodzene“, kým syntetické sú tiež z ropy, avšak výroba je oveľa zložitejšia a počas procesu sa uhľovodíkový základ doslova rozložil na atómy.

Určite by ste nemali zabúdať ani na výmenu olejového filtra. Táto drobnosť môže ovplyvniť chod celého motora a jeho premazávanie. Ak je filter už príliš zanesený nečistotami, olej už neprúdi ideálne a nedostáva sa rovnomerne tam kam má (medzi valce a piesty, do ložísk a všade tam kde sa trú a mechanicky namáhajú súčiastky). Spravte si teda audit vo vašej garáži, a ak vám chýba olej, objednávajte si olej na internete, kde je to lacnejšie ako v servise.

Jeden filter oproti drahej oprave motora, skrátka, prevencia je výborná vec aj u motoristov. Šetriť sa veľmi nevypláca, naopak, častejšie výmeny oleja cítite jemne na dobrých jazdných vlastnostiach vášho auta. No nielen výkon je dôležitý, ale najmä životnosť motora – čiže v podstate aj auta. Jedna z hlavných funkcií motorového oleja je aj odvádzanie tepla – a toho sa pri prevádzke generuje veľmi veľa. Ďalej olej prečisťuje motor od nežiadúcich čiastočiek a nečistôt a chráni ho pred koróziou.

About admin

    You May Also Like