Šéf Microsoftu zhodnotil rok 2020. Bol to rok cloudu

Šéf Microsoftu zhodnotil rok 2020. Bol to rok cloudu

Výročná správa formou dopisu akcionárom, partnerom a zamestnancom Microsoftu býva zakaždým veľmi obsiahla. Tento rok ju výkonný riaditeľ Satya Nadella písal v podmienkach krízového roku. I tak mohol konštatovať, že korporácia zarobila na výnosoch 143 miliárd dolárov – a 35 miliárd zisku putovalo na účty akcionárov. Vyše tretinu výnosov prináša Microsoftu komerčný cloud. Medziročne sa zvýšil jeho obrat o 36 percent a prvýkrát v histórii zarobil gigant na cloudovej službe viac ako 50 miliárd dolárov.

Nadella pripomenul niekoľko prominentných technologických úspechov, ktoré tiež súvisia s cloudom. Cloud pomáhal pri lekárskom výskume a simuláciách, pri pomoci ťažko chorým pacientom na Covid. V štáte Kalifornia až 90 percent verejných služieb týkajúcich sa panedémie využíva Microsoft Azure – a kľúčový web sa miesto priemerných 18 mesiacov vyvíjal 3 hodiny. Služby Microsoftu využili najväčší mobilní operátori, ale aj prepravné spoločnosti či basketbalová liga NBA. Starobylá talianska univerzita v Bologni vďaka cloudu presunula svoju výučbu pre 80 tisíc študentov kompletne do digitálneho priestoru – potrebovala na to iba 3 dni.

Infraštruktúra Microsoftu je mohutnejšia ako konkurencia. Nadella tvrdí, že 95 percent najbohatších ľudí z rebríčka Forbes 500 využíva nejakým spôsobom Azure – najmä však v priemysle. Microsoft vyvíja svoju technológiu tak, aby fungovala na zariadeniach rôznych typov a masívne podporuje prechod telekomunikácii na 5G. Kvôli cloudu pohtlil gigant firmy Affirmed a Metaswitch a nakupovať bude aj v budúcnosti. V roku 2025 majú firmy pracovať so 175 zettabytmi dát.

Riaditeľ Microsoftu pred akcionárom pochválil tradičné nástroje pre nezávislých vývojarov – Visual Studio a GitHub. Microsoftu venuje veľa času umelej inteligencii na veľa frontoch vývoja. Do troch rokov bude na svete 500 miliónov aplikácii, ktorých výroba nejakým spôsobom súvisela s prostredím Microsoftu.

Správa potvrdzuje staré známe fakty – Microsoft Windows 10 je nainštalovaný na viac ako miliarde počítačov. Vlajkový Office 365 je takmer všade a prehliadač Edge dobehol konkurenciu.

Zaujímavý fakt, ktorý trápi dôležité mozgy v Microsoftu je, že 73 percent dát z online nákupov stále nie je analyzovaných. V budúcnosti by to chceli zmeniť (obligátne vysvetlenie: kvôli zážitku nakupujúceho). Pomôcť v tom má služba Dynamics 365 a ďalšie veľké značky, ktoré Microsoft skupuje pod svoje krídla (napríklad LinkedIn Sales).

Posledný odstavec úvodu venuje Nadella bezpečnosti. Sebavedome tvrdí, že iba Microsoft používa naozaj všestranné a komplexné riešenia na ochranu majetku ľudí aj organizácií. Riaditeľ Nadella odhaduje, že v roku 2021 pripravia kyberzločinci všetkých až o bilión dolárov, proti čomu Microsoft postaví svoju architektúru Zero Trust. Databáza Azure v súčasnosti v prepojení na iné služby chráni viac ako 345 miliónov užívateľských účtov a 200 tisíc organizácií.

O tom ako sa digitálny svet mení, bloguje napríklad aj viceprezident Microsoftu.

About admin

    You May Also Like