Ako sa Windows nedokázal zbaviť tlačítka Štart

Ako sa Windows nedokázal zbaviť tlačítka Štart

Pred pár dňami Microsoft ukázal nový náhľad ponuky Štart vo svojich Windows. Nový diazajn, nový vzhľad… nové sľúby ohľadom užívateľskej skúsenosti. Toto už táto firma robila veľakrát počas desaťročí svojej existencie. Maličké tlačítko Štart prechádza dlhou evolúciou.

Prvýkrát sa tento „čudlík“ dostal na svet vo Windows 95. Verte alebo nie, vyvíjali ho až tri roky. V kombinácii s voľnou pracovnou plochou (kde bola iba ikona Môjho počítača a Koša, mimochodom, tiež novinky) šlo o revolúciu. Centrálny štartovací bod pre aplikácie – ako to že to niekomu nenapadlo už skôr? Vyzeralo to ako prkotina a programy sa dali spúšťať aj inak – ale užívatelia si na tlačítko Štart zvykli ako na drogu.

Takže keď sa vývojári pokúšali o revolúciu vo Windows 8, tvrdo narazili. Hranaté dlaždice a absencia Štartu – to užívateľom nešlo pod nos. Tlačítko sa musel vrátiť v najbližšom veľkom update – vo verzii Windows 8.1.  O tejto zvláštnej afére sa toho popísalo veľa. V roku 2012 nový riaditeľ spoločnosti Chaitanya Sareen zložito vysvetľoval, že sledujú „nové trendy“ v správaní užívateľov a ako sa používajú nové postupy. V skutočnosti však šlo o to, že Microsoft chcel užívateľom vnútiť nový trend – a užívatelia si hľadali cestičku, podobne ako na slávnom obrázku s chodníkmi a vyšliapanou cestičkou.

Jednoducho odpratať Štart do histórie sa nepodarilo. U konkurenčných operačných systémov sa volá napríklad Dash alebo Kickoff, no pointa ostáva tá istá. Je to užívateľov rozcestník k obľúbeným aplikáciám.

Nie div, že sa dlhé roky vedú spory o tom, ako sa má toto tlačítko rozbaľovať, či má obsahovať obrázky a podobne. Kedysi si ho užívatelia nemohli prispôsobiť, to pribudlo až neskôr (veľkými míľnikmi boli napríklad Moje dokumenty, čo sa nám dnes javí úsmevné).

Button Start

V tej legendárnej prvej verzii 95 Štart nahradil Program manager – stal sa hlavným menu v počítači. V Apple mali veľký problém, aby patent presne neokopírovali. Upravovať túto ponuku sme mohli s príchodom Windows Explorera a internetu. Vtedy existovalo plno všelijakých tém, ktorými ste si mohli upraviť vzhľad svojho počítača – bolo to veľmi detinské a svoje zariadenie ste si spoľahlivo spomalili.

Druhá veľká revolúcia prišla až s Windows XP – a nielen kvôli namodralému vzhľadu. Tlačítko Štart malo zrazu dva stĺpce (čo bolo veľmi užitočné, i keď je sporné, či sme potrebovali používať foldery Moja hudba či Moje obrázky). V ľavom stĺpci boli veci, na ktoré autor tohto článku prakticky neklikal – Outlook, Movie Maker, Tour Windows XP, MSN, Files Transfer – docela smiešne, že to tam celý čas bolo. Ale XPčka boli všeobecne milované a dodnes ich stále niekto má.

Tretia kapitola bol spomínaný nešťastný pokus nahradiť tlačítko Štart tzv. Štartovacou obrazovkou. Iste, našli sa užívatelia, ktorým to vyhovovalo. Ale tí nespokojní, ktorým zobrali starý návyk, boli oveľa hlučnejší. Celkovo, Microsoft vtedy kopil chybu za chybou v domnienke, že bude viesť smartfónovú generáciu. No aspoň dolný taskbar vo Windows (a ďalšie bary) začali dávať oveľa lepší zmysel. Skvelý článok o histórii tlačítka Štart je napríklad na Verge.

A tak sme sa ustálili zatiaľ na štýle vo Windows 10, ktorý v skutočnosti vychádza z Windows 7. Obsahuje nejaké dlaždice, ale je nanásilný. Tlačítko Štart už nemusí mať na sebe napísané ono slovko Štart a každý aj tak vie o čo ide. Logo sa mierne menilo vždy, ostávala len pointa – niekde začať s prácou.

About admin

    You May Also Like