Ako zvoliť farebnú paletu pre novú webstránku
Výber farebnej palety pre novú webstránku je jednou z najťažších, ale zároveň aj najzábavnejších fáz jej prípravy. Páčia sa vám odtiene zelenej, červenej alebo modrej? Bude vaša voľba vyhovovať návštevníkom webu? Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako si správne vybrať farebnú paletu.
Kombinácie
Vzťah medzi jednotlivými farbami a ich odtieňmi nie je výplodom jednej hlavy. Je všeobecne platný a porušiť ho znamená naštrbiť rovnováhu. Aby bol váš web v perfektnej rovnováhe, musí farebná paleta zodpovedať univerzálnym vzťahom medzi jednotlivými farbami.
Kde grafik najviac ovplyvní farby? Na oči spravidla akoprvé padne logo a hlavička stránky (tá býva často biela-čierna, alebo šedá, ale svete div sa, vybrať správny odtieň šedej je tiež veda). Farba fontov, najmä nadpisov a webových elementov – čiar, oddeľovačov, ikon (s tými treba narábať striedmo).
Na získanie ideálnej farebnej škály môžete použiť niektorý z voľne dostupných nástrojov, ale v tomto článku si povieme niečo o tom, ako vydolovať farebnú paletu prirodzenou cestou.
Fotky
Garanciou atraktívneho webu sú prirodzené farebné kombinácie. No kde ich získať? Sú všade okolo nás. Sú to kombinácie, na ktoré sme podvedome zvyknutí, preto nimi nemôžete nič pokaziť. Stačí len zdvihnúť oči od obrazovky smartfónu a všímať si farebné kombinácie, ktoré sa vám páčia. Webdizajn, samozrejme, je aj o tom, čo sa páči ostatným, nielen vám.
Keď narazíte na farebnú kombináciu, v ktorej vidíte potenciál, odfoťte si ju. Doma fotografiu hoďte do niektorého z voľne dostupných nástrojov na výber farieb z fotografie, alebo použite špecializovaný program, ako napríklad Photoshop. Ten výber farieb síce neurobí za vás, ale môžete sa s tým aspoň viac vyhrať.
Získaná farebná paleta je to, čo potrebujete. Ak sa vám páči, skúste si ju predstaviť na vašom novom webe. Možno zistíte, že farba, ktorá sa vám v malom množstve páčila, na veľkej obrazovke ťahá oči. V takom prípade sa poobzerajte po inej farbe. Web musí byť v prvom rade príjemný na pohľad. Začnite trebárs na tejto stránke – pekné farebné kombinácie nemusíte vymýšľať, môžete sa inšpirovať, ostatne, popísaného je o tom veľa.
Ďalším problémom je text. Dbajte na to, aby bol na farebnom pozadí dostatočne výrazný a ľahko čitateľný. Najefektívnejšia kombinácia je tmavý text na svetlom pozadí. Svetlý text na tmavom pozadí sa číta o čosi horšie. Nie je to problém, pokiaľ ide o pár viet. Môžete tak zvýrazniť niektoré dôležité pasáže. Zvyšok textu by však mal byť ľahko čitateľný.