Zopár zaujímavých faktov o spoločnosti Adobe

Zopár zaujímavých faktov o spoločnosti Adobe

– Firmu Adobe Systems (Computer software company) založili ešte v roku 1982 Charles Geschke a John Warnock.
– Logo firmy bolo lacné, vytvorila ho Johnova manželka Marva. Názov firmy je podľa akejsi riečky v Kalifornii Adobe Creek.
– Hlavné sídlo je v San Jose. Tam pracuje aj necelá polovica zo zhruba 10 tisíc zamestnancov firmy, ostatní sú prakticky po celom svete.
– Ich najikonickejší produkt – Photoshop – prišiel na svet v roku 1989 (na počítače Mac). Dnes je prakticky 90% svetovej grafiky robenej práve v tomto softvéri.
– V roku 1993 vyšiel program Acrobat Reader – a zároveň vznikol formát PDF, ktorý sa stal celosvetovým štandardom. Adobe Acrobat Reader je vraj nainštalovaný neustále minimálne na miliarde zariadení… a väčšina užívateľov netuší, že PDF súbory v skutočnosti idú editovať. Ročne sa vraj otvorí 50 miliárd PDF súborov.
Adobe vytvorila veľa vlastnej práce, ale v roku 2005 predsa len zainvestoval – kúpil spoločnosť Macromedia a opäť o niečo rozšíril svoj rozsah služieb.
– V roku 2018 prišla do stajne Adobe aj platforma Magento, pôvodne open-source projekt. Ďalšie značky, ktoré skončili pod krídlami Adobe sú TubeMogul (2016), Livefyre (2016), Fotolia (2015), Neolane (2013) a ďalšie. Na firmu Aldus si asi už nikto nespomienie, táto akvizícia sa uskutočnila ešte v roku 1994.
– V roku 2007 prišiel na svet Lightroom, s podobným posolstvom ako mal pôvodne všestranný Adobe Photoshop – totiž slúžiť najmä fotografom.
– V roku 2011 prestal Adobe vyvíjať Flash technológiu a začal sa sústrediť na HTML 5.
– Strihací program Premiere Pro existuje už od roku 1991. Pracujú s ním najväčšie televízie ako CNN alebo BBC, boli v ňom urobené aj filmy Deadpool alebo Monsters.
– Samozrejme, v súčastnosti sa aj Adobe dosť sústredí na smartfónové aplikácie a cloud – tak ako ostatní IT giganti. Súhrnný počet stiahnutí ich aplikácii je v roku 2018 zatiaľ okolo 240 miliónov.
– Pri vzniku si dala spoločnosť Adobe za cieľ spolčovať umelcov z celého sveta (je to v hlavnom firemnom slogane). Doslovne sa to deje v službe Behance, kde je momentálne okolo 10 miliónov užívateľov, väčšinou umelcov alebo freelancerov.
– V programe Illustrator sa ročne vraj vyrobí okolo 180 miliónov grafických (vektorových) prác.
– Ročné príjmy firmy sú dosť stabilné, napríklad za minulý rok boli okolo 7 miliárd dolárov.
– Medzi posledné zaujímavé správy patrí napríkald oznam, že Adobe a firma Nvidia spájajú svoje sily pri vývoji umelej inteligencie.

About admin

    You May Also Like