Pozrite sa, ktorý antivírus je najpoužívanejší na svete

Pozrite sa, ktorý antivírus je najpoužívanejší na svete

Rozhodovať sa podľa testov nemusí byť vždy ľahké – aspoň v prípade antivírového softvéru. Problematika je totiž komplikovaná a rôzne testy ponúkajú rôzne výsledky. Kvalitu programu však môžeme odvodiť aj od jeho používanosti vo svete – v globálnom meradle je totiž dôvera užívateľov spoľahlivá metóda.

Server statista.com nám priniesol 10 najúspešnejších antivírov podľa ich podielu na trhu – a sú to veľmi zaujímavé čísla. Pozrime sa aspoň na šesticu prvých:

  1. Avast. Českú spoločnosť určite poznáte, je dosť možné, že jej produkt Avast máte na počítači. Má ho totiž skoro 450 miliónov užívateľov po celom svete (toto číslo vám môže pripadať malé v porovnaní s tým, čo si uvádza konkurencia, no každý má svoju vlastnú „marketingovú“ metriku). Alebo máte AVG, čo je značka, ktorá patrí tiež pod Avast (bola zakúpená v čase, keď bol AVG tretí na trhu). Firmu založila dvojica Kučera-Baudiš ešte v roku 1988, dnes má 1700 zamestnancov.
  2. McAfee. Firma vznikla ešte v roku 1987 a jej zakladateľ programátor John McAfee ju opustil ešte v roku 1994. A prečo má taký obrovský podiel na trhu? Nuž preto, že existuje pod krídlami Intelu a ide o klasického technologického mamuta z Kalifornie. McAfee je prirodzene najpopulárnejší na americkom kontinente.
  3. Malwarebytes. Táto firma je mladá, syn poľských emigrantov Marcin Kleczynski ju založil ako tínedžer iba v roku 2008. Práve vtedy však začala éra smartfónov, takže je jasné, z čoho táto antivírová spoločnosť ťaží. Samozrejme, ochráni aj osobné počítače a iné zariadenia.
  4. Bitdefender. Ďalšia firma z východnej Európy sa stará o kyber bezpečnosť celého sveta, tentokrát z Rumunska. Bitdefender nahradil produkt AVX, ale spoločnosť má v portfóliu veľké množstvo produktov, napríklad BOX, ktorý chráni Internet of Things zariadenia a podobne.
  5. ESET. Globálna značka zo Slovenska – všetci veľmi dobre poznáme najmä antivírus ESET NOD, ale a iné produkty, ktoré sa väčšinou zameriavajú na bezpečnosť v kyberpriestore. Prvú verziu programu NOD naprogramovali Peter Paško, Rudolf Hrubý a Miroslav Trnka ešte v roku 1987. Meno egyptskej bohyne Eset prišlo až o desaťročie nato. Hoci firma má kancelárie na rôznych kontinentoch, softvér sa produkuje hlavne v Strednej Európe (vrátane Česka a Poľska).
  6. Kaspersky. Takisto veľmi známy produkt. Manželia Kasperskí (Eugen je momentálne riaditeľ) založili spoločnosť so sídlom v Moskve, ktorá však v poslednom čase presúva svoje aktivity do Švajčiarska, aby získala viac dôvery u západných bezpečnostných služieb. Softvér Kaspersky je známy svojou spoľahlivosťou a presnosťou, a ako to už chodí, portfólio firmy toho ponúka oveľa viac.

Zdroj: statista.com

About admin

    You May Also Like