Ako rozoznáte znalca odborníka od priemerného znalca
Služby znalca potrebuje normálny človek len niekoľkokrát za život – alebo možno len raz. Je jasné, že výber správneho človeka nikto neodflákne. Ako spoznať naozaj kvalitného špecialistu?
- Má príslušné oprávnenie. Zoznam znalcov vedie výlučne Ministerstvo spravodlivosti (a ktoré tiež pravidelne organizuje znalecké skúšky). Kto nie je zapísaný tu, nie je ozajstný znalec.
- Má vžité správne profesné vlastnosti. Profesionalita, objektivita – to nie sú len prázdne pojmy, znalec odborník sa tak aj naozaj správa. Profesný charakter sa buduje rokmi, prichádza to so skúsenosťami a praxou.
- Musí mať právne vzdelanie. Znalec, najmä pri konfliktných prípadoch, prichádza do styku so všetkými oblasťami nášho práva – s obchodnými zákonmi, trestnoprávnym aj občianskym systémom. Pravidelné štúdiuma dopĺňanie prehľadu v zákonoch je opäť nutnosťou.
- Všeobecný rozhľad nutnosťou. Určite ste si domysleli, že len s právom si znalec nevystačí. Vo svojej práci sa opiera aj o ekonomické a finančné znalosti, musí sa rozumieť do stavebníctva a trhu s realitami, účtovníctva, štátnej byrokracie… a všeobecné vedomosti v rôznych smeroch jeho osobnosť dopĺňajú.
- Musí garantovať poctivú prácu. To znamená, že musí naštudovať naozaj všetky dokumenty týkajúce sa prípadu, musí klientom ale aj iným stranám zdôvodniť logiku svojich záverov, ukázať pomocné výpočty a svoju metódu. Mal by poctivo uvádzať svoje skúsenosti v práci, napríklad či v minulosti vypracovával posudok aj na veľké projekty, alebo sa venuje len menším nehnuteľnostiam je dosť dôležité.
- Svojmu klientovi odpovedá pravdivo na otázky. V drvivej väčšine prípadov prichádza znalec do styku s laikami a musí sa vedieť prispôsobiť jazyku človeka, ktorý sa nevyzná na trhu s nehnuteľnosťami. Dobrý znalec vie odhadnúť časový rámec vypracovania znaleckého posudku, poprípade dokáže v prípade nutnosti vypracovať expresný posudok. Na klienta nevytvára nátlak (nie vždy je znalecký posudok povinný zo zákona), dokáže mu radiť podľa jeho potrieb a v jeho záujme.
- Na úradoch je ako doma. Či už je posudok povinný alebo nie, pri vybavovaní prichádza znalec do styku s bankami, súdmi, exekútormi, poisťovňami, samosprávami, likvidátormi, notármi, úradníkmi z katastra, architektami a právnikmi. Potrebuje presne vedieť rozsah svojich práv a povinností, a samozrejme, kompetencií.
- Dva znalecké posudky nemusia mať totožné výsledky. Ak si dáte vypracovať nový posudok a jeho záver sa líši od starého posudku, nemusí to nutne znamenať, že vás predchádzajúci znalec klamal. Je možné, že použil inú metódu a výsledky väčšinou nie sú exaktne presné, skôr vystihujú realitu.