15 dôvodov, prečo sú drevostavby skvelou variantou

15 dôvodov, prečo sú drevostavby skvelou variantou

Nízkoenergetické drevostavby začínajú čoraz viac konkurovať klasickým murovaným domom. Nenechajte sa pomýliť, drevo vôbec nie je materiálom minulosti, naopak. Už len samotný fakt, že toľko historických drevených objektov sa dochovalo dodneška svedčí o tom, že tento prírodný materiál má ešte čo povedať.

  1. Ekologická stavba. Na výrobu cementu a tehál sa míňa oveľa viac energie ako na ťažbu dreva, nehovoriac o ďalších veciach. Naviac, drevo neprodukuje žiadne emisie, naopak – pohlcuje ich.
  2. Drevo je obnoviteľná surovina. Pri rozumnom lesníckom hospodárení sa vyrúbaný les nahradzuje novým. Drevo nás ešte v histórii nikdy nesklamalo, aj keď udržateľnosť plochy našich lesov predstavuje výzvu.
  3. Nízke náklady na vykurovanie. Ekonomické hľadisko je pre majiteľa tradične dôležité. Drevostavby majú skvelé tepelno-izolačné vlastnosti a preto je spotreba energie v nich naozaj nižšia. A preto používame onen prívlastok „nízkoenergetické“.
  4. Zdravá vlhkosť. Drevo absorbuje vlhkosť z prostredia, naopak pri veľmi suchom vzduchu zase vlhkosť emituje do prostredia. A vlhkosť v domácnosti je pre zdravie skoro tak dôležitá ako napríklad teplota.
  5. Ďalšie menšie zdravotné výhody. Napríklad príjemná aróma živice dobre pôsobí na organizmus, a keď nie už priamo fyzicky, tak aspoň na dobrú náladu obyvateľov.
  6. Rýchla stavba. Stavba je v podstate montáž, odpadá pri nej práca s veľkým množstvom vody ako pri betóne – to znamená, že sa dajú stavať výborne aj v zime, či nepriaznivom počasí a stavbu netreba dlho sušiť. Firma so šikovnými pracovníkmi a ustálenými metódami dokáže dom dodať v slušnom čase. Pri pracovnom procese navyše netreba používať toľko ťažkých mechanizmov.
  7. Nízka cena. Jedna z vecí, na ktoré sa každý stavebník pýta na prvom mieste – koľko to bude stáť? Nízkoenergetické drevostavby začínajú už na nejakých 50 tisícoch eur, čo je pomerne málo, a samozrejme, okrem rodinných domov sa môžu stavať aj iné nebytové priestory. Nuž a o existencii rôznych prémiových drahších variantách ani nehovoriac.
  8. Výborné akustické vlastnosti. Všetci zvukári poznajú vlastnosti dreva. K dobrej akustike okrem tohto však prispieva aj vrstvenie materiálov v priečkach a podobne.
  9. Iné vlastnosti dreva. Okrem spomínanej vodivosti vlhkosti a výmeny tepla či akustiky, drevo je aj pružné, vynikajúco opracovateľné, dostatočne pružné a variabilné. Skrátka – jeden z fyzikálnych zázrakov našej planéty.
  10. Menšia hrúbka stien. Izolácia je už súčasťou stien a tie sú pomerne tenké – to znamená viac priestoru vnútri stavby.
  11. Životnosť. Drevostavba môže pokojne prežiť masívnejšiu betónovú stavbu. Všetko závisí od kvality pri realizácii a od úrovne starostlivosti jej majiteľa.
  12. Ak si poradíte s vlhkosťou, vyhrali ste. Ak dokážete vlhkosť materiálu držať na minime, v dreve sa neusídli ani hmyz ani huby. A plesnivenie hrozí aj betónovým projektom, drevo nie je náchylnejšie na tento neduh, hoci si to laik môže myslieť. Ako je povedané vyššie – všetko závisí od toho ako sa majiteľ obracia a stará.
  13. Jednoduché opravy. Veľa vecí sa na stavbe opravuje jednoduchšie a neohrozujete pri tom statiku svojho domova tak ako napríklad pri búracích prácach na betónovom dome.
  14. Protipožiarna ochrana. Aj drevostavba musí spĺňať všetky bezpečnostné a protipožiarne predpisy. Pri kolaudácii v tom nie sú žiadne výnimky. Jednoducho, to že drevostavba je náchylná na požiar – je len mýtus.
  15. Jednoducho tradícia. Drevo je mocný nástroj histórie. Slováci strávili väčšinu svojej existencie v chalupách a dreveniciach. Drevené stavby v nás evokujú príjemné a pohostinné vidiecke prostredie, veď napríklad koliby sú čoraz viac obľúbené reštaurácie, sú zaujímavé a človek v nich cíti istú kultúrnosť prostredia. A preto máme drevostavby radi, ich vôňu, farbu, štýl.

 

About admin

    You May Also Like