Vlastná studňa znamená nezávislosť

Vlastná studňa znamená nezávislosť

Kto by nechcel mať vlastnú studňu? Vlastný dom a vlastný dvor – studňa k tomu tak nejak patrí. Obzvlášť ak žijeme v krajine, kde na veľkom množstve pozemkov nie je problém so spodnou vodou. Čo nám vlastný zdroj vody môže dať?

Vlastná voda nemusí byť závadná. Voda zo studne bez úpravy väčšinou nie je pitná – dá sa to zmerať relatívne jednoducho a za lacný peniaz. Neznamená to, ale že táto voda je kontaminovaná. Ak žijete v čistom prostredí, vaša voda je na rozdiel od tej z vodovodu bez chlóru, fluóru a iných chemikálií. Hodí sa na polievanie, osviežovanie, domáce práce… Je to skrátka prírodna voda, aj keď piť dlhodobo vodu zo studne nie je z rôznych príčin rozumné.

Studňa je zadarmo. Vŕtanie studne urobíte väčšinou len raz za život, sem-tam viackrát. A potom už len užívate tento mimoriadne vzácny zdroj a v podstate strategickú surovinu. Žiadne poplatky z obce a vodární, skryté príplatky, vodomery, rastúce náklady. Voda je vaša. Ak nemáte v úmysle ju filtrovať alebo čistiť, tak vašu peňaženku nebude nič bolieť. Mimochodom, veľa podloží pod zemou funguje ako prirodzený prírodný filter.

Na svoju studňu sa dá spoľahnúť. Nemusíte sa obávať výpadkov dodávok z vodární, voda k vám neputuje kilometre. Sledujete len výšku spodnej vody, a ak máte studňu naozaj dobre umiestnenú, hladina v nej nemusí nikdy klesnúť pod úroveň. Studňa je teda skvelá aj ako záložné riešenie v prípade, že prídete o obecnú vodu.

Čiže ďalším benefitom logicky je – studňa zvyšuje cenu  vášho pozemku alebo domu. Studne sú prastaré zariadenie, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu – odčerpáte si trochu vody, ale nič nezničistíte. Stačí absolvovať trochu administratívy (vybaviť si povolenie). Studne má na Slovensku množstvo domácností už kvôli spomínanému dôvodu, že je u nás voda naozaj dostupná – až tak, že si ju niekedy nevážime. Studňu dokáže vyhĺbiť veľa malých šikovných firiem a remeselníkov,  rovnako ako iné stavebné služby pre domácnosť, napríklad likvidácia azbestu. Niekedy treba robiť vrt podstatne hlbší a nie vždy prvý nález znamená kvalitný zdroj.

Samozrejme, vlastný zdroj vody neznamená, že môžeme vodou plytvať – zodpovedný gazda používa len toľko vody, koľko potrebuje. Myslí aj na susedov a životné prostredie. Preto napríklad môžete vodu šetriť tak, že si miesto normálne sauny investujete do infrasauny.

About admin

    You May Also Like