Ochranná známka: riešenie známe zo stredoveku, ktoré má zmysel aj dnes

Ochranná známka: riešenie známe zo stredoveku, ktoré má zmysel aj dnes

Ak sa pohybujete v podnikateľskom prostredí, určite ste sa stretli s pojmom ochranné známky. Pravdepodobne ste však o ňom počuli aj ako bežný používateľ. Alebo ste si prinajmenšom mohli všimnúť, že niektoré služby alebo výrobky nesú vedľa svojho názvu písmeno R v kruhu, ktoré označuje práve to, že daná značka má právne chránený výrobok/službu ochrannou známkou. Najmä v dnešnej dobe, keď je konkurencia naozaj obrovská, je registrácia ochrannej známky veľmi výhodným riešením, pretože poskytuje právnu ochranu pred ziskuchtivou konkurenciou a zároveň dáva spotrebiteľom istotu, že kupujú originálny výrobok/službu danej značky. Možno vás však prekvapí, že predchodcov tohto označenia možno nájsť už v časoch dávno minulých.

Žiadny moderný vynález

Hoci sa o ochrannej známke diskutuje najmä v posledných desaťročiach, v skutočnosti nejde o nič nové. Ak by sme siahli hlboko do stredoveku, zistili by sme, že ľudia označovali svoje výrobky, aby identifikovali ich pôvod. Toto označovanie bolo typické najmä pre keramické, tehlové alebo kožené výrobky, a to v podobe rôznych písmen, iniciálok výrobcov alebo grafických symbolov. Nie je prekvapujúce, že s rozvojom obchodu a nárastom konkurencie sa toto označovanie nielen rozšírilo, ale aj zdokonalilo. Faktom však je, že prvé zákony zaoberajúce sa právami a povinnosťami pri registrácii ochranných známok sa vo svete začali objavovať až v druhej polovici 20. storočia. Dnešná podoba ochrannej známky je potom jediným právnym mechanizmom, ktorý dáva majiteľovi ochrannej známky právo na jej používanie a chráni ho pred plagiátorstvom.

Ako funguje registrácia ochrannej známky

Ak vás zaujíma možnosť používať ochrannú známku a chcete svoju značku právne chrániť, môžete požiadať o registráciu ochrannej známky na Úrade priemyselného vlastníctva. Veľkou výhodou je, že svoje služby a výrobky môžete chrániť nielen na Slovensku, ale aj v rôznych iných krajinách, v ktorých chcete pôsobiť. Samozrejme, môžete sa rozhodnúť aj pre registráciu pre celú Európsku úniu. Musíte sa však pripraviť na to, že proces registrácie ochrannej známky si vyžaduje pomerne veľa papierovačiek a jeho úspešné ukončenie trvá niekoľko mesiacov. Námaha sa však určite vyplatí. Navyše sa to dá s pomocou služby Patentoid vykonať za rozumnú cenu, online a priamo z gauča.

About admin

    You May Also Like