Suchý vzduch človeku neprospieva

Suchý vzduch človeku neprospieva

Príliš vlhký vzduch nemusí mať na telo dobrý vplyv, ale príliš suchý vzduch tiež. Preto máme nielen odvlhčovače, ale aj zvlhčovače. 

Suchý vzduch v našom podnebí často súvisí s kúrením. Človek si to ani neuvedomuje – ale je dobré mať doma vlhkomer. Ako suchý vzduch škodí organizmu? Nie je to dobré pre našu pokožku, ktorá potrebuje istú úroveň vlhkosti, sucho podporuje ekzémy, praskanie kože a ďaľšie neduhy. Ďaľší problém je, že sa zhoršuje okysličovanie organizmu a tým pádom nás môže bolieť hlava, cítime viac únavu a podobne. Hlieny, ktoré sú prirodzenou súčasťou nášho obranného systému majú menej vody a sú menej účinné – v zime bývame častejšie chorí nielen kvôli samotnej zime. Neduhom sú aj „suché oči“, alebo zlá tvorba sĺz.

Lacným riešením sú kermické odparovače na radiátore, tie sú veľmi lacné. Sofistikovanejšie riešenia ponúkajú elektronické zvlhčovače. Ešte než sa rozhodnete pre kúpu niečoho podobného, je dobré pripomenúť si pár zásad používania týchto prístrojov. Používajú sa v uzavretej izbe, inak by vlhkosť unikala. Mal by byť položený nízko, avšak určite nie na drevených parketách a podobne. Ak vlhkomer ukazuje viac ako 50 percent, je to už priveľa – vtedy sa začínajú tvoriť plesne. Pred kúpou si vyrátajte či je výkon vášho zvlčovača dostatočný pre rozmery vašej miestnosti. Naučte sa obsluhovať regulátor, je to podobné ak pri termostate. Nuž a napokon – nezabúdajte dopĺňať nádržku s vodou. Určite už tušíte, prečo sú väčšie nádržky praktickejšie.

Zvlhčovače môžu byť ultrazvukové, diskové či studené – viac informácií na tejto stránke. Vzduch je možné zvlhčovať sterilnou parou (odporúčané aj lekármi), studenou paru alebo ultrazvukom (mimochodom, vodná para je neviditeľná – to že ju vidíme napríklad z kypiaceho hrnca je len mýtus). Ultrazvukový postup je pomerne moderný, voda sa pomocou ultrazvuku premieňa na mikrohmlu a prebytočné čiastočky sa zachytávajú vo filtri. Výkon zvlhčovača sa udáva v metroch štvorcových (nemusí to byť pravidlo), je dobré ak je prístroj tichý a ukazuje napríklad farebne stav vlhkosti v miestnosti.

About admin

    You May Also Like