Nepodceňujte oxid uhoľnatý, príčinu častých nehôd

Nepodceňujte oxid uhoľnatý, príčinu častých nehôd

Oxid uhoľnatý je považujeme za jed, ktorý zrejme zabil najviac ľudí v histórii. Jeho nebezpečnosť spočíva práve v tom, že nie je cítiť, nemá chuť, ani nedráždi.

Kedysi sa používal ako svietivý plyn v lampách, dnes sa bez neho stále nezaobíde ťažký chemický priemysel, ktorý s oxidom uhoľnatým pracuje vo výrobných medzifázach.

Oxid uhoľnatý sa vo veľmi malom množstve nachádza aj v prírode, kde prispieva k zväčšovaniu ozónovej diery. Našťastie, vo voľnom priestore sa rýchlo mení na oxid uhličitý. V ľudskom tele sa oxid uhoľnatý veľmi pevne viaže na hemoglobín a krv rýchlo stráca schopnosť prenášať kyslík – človek sa zadusí. Že je niečo v neporiadku zistíte, ak vás bolí hlava, máte závrať, hučí vám v ušiach, búši vám srdce, ale i iné symptómy.

Jedovatý oxid uhoľnatý vzniká najmä pri nedokonalom spaľovaní uhlíku, čiže veľmi veľké množstvo ľudí v minulosti sa napríklad udusilo vo vlastnej garáži pri štartovaní auta. Modernejšie autá sa s týmto problémom vysporiadavajú lepšie. Tento jedovatý plyn však môžu produkovať aj obyčajné kachle, staršie plynové spotrebiče, plynové ohrievače či dokonca obyčajná cigareta. Preto je pri prevádzke na prvom mieste vždy bezpečnosť – aby ste sa vyhli napríklad takémuto smutnému prípadu.

K základným bezpečnostným zásadám patrí dobre vetrať, nechávať si pravidelne kontrolovať komíny, neumiestňovať plynové ohrievače do stiesnených priestorov, správne manipulovať s krbmi, v prípade požiaru okamžite opustiť budovu a podobne. Každý plynový spotrebič musí byť 100 % v poriadku, kontrolujte utesnenie ventilov. Prenosné zariadenia nepoužívajte na trvalé kúrenie. Nehrajte sa so štartérom motorky alebo auta v uzavretej garáži. Rozhodne nepoužívajte napríklad vnútri domu gril určený na grilovanie vonku. Kupujte len overené a certifikované spotrebiče.

Hladina oxidu uhoľnatého sa dá ľahko kontrolovať napríklad senzormi alebo požiarnymi hlásičmi, ktoré by mali nehodu rýchlo hlásiť.

About admin

    You May Also Like